Wydarzenia / 21–26 Wrzesień

Dolnośląski Festiwal Nauki już niedługo!

Już za tydzień rozpocznie się Dolnośląski Festiwal Nauki. Uniwersytet Wrocławski jest jednym z głównych organizatorów jego wydarzeń. Edycja wrocławska potrwa od 21 do 26 września. Dla mieszkańców Dolnego Śląska przygotowaliśmy niemal 300 atrakcji. Przedstawiamy niektóre z nich.

Zapraszamy na rozpoczynający festiwal wykład prof. Miodka, który opowie o zmieniającej się przez ostatnie stulecie polszczyźnie. Zachęcamy do wycieczki po Dzielnicy Czterech Świątyń, którą z pasją i zaangażowaniem poprowadzi rektor UWr, prof. Adam Jezierski.

Miłośnikom zawiłości językowych polecamy udział w dyktandzie w Instytucie Filologii Polskiej oraz wykład o nowym języku urzędowym, który poprowadzą pracownicy Pracowni Prostej Polszczyzny UWr. Ciekawą propozycją z pewnością będzie także escape room zorganizowany w bibliotece.

Lubisz kryminały? W ramach cyklu „CSI: kryminalne zagadki Wrocławia” będziesz mieć okazję poznać wirtualne miejsca zdarzeń , dzięki warsztatom w Katedrze Kryminalistyki, dowiedzieć się więcej genetyce na tropie zbrodni w laboratorium Wydziału Nauk Biologicznych, zgłębić chemiczne abc detektywa na Wydziale Chemii oraz przekonać się, jak wiele wiesz i nie wiesz o przestępczości.

Na Wydziale Matematyki i Informatyki dowiesz się m.in. czy możliwe jest autonomiczne auto w trzy dni, weźmiesz udział w maratonie matematycznym czy  też poznasz odpowiedź na pytanie ile jest nieskończoności.

Jeśli interesują cię eksperymenty fizyczne, przyjdź na pokazy cyrku fizycznego i odwiedź kiermasz fizyczny. Odkryj świat gwiazd i planet podczas pokazów w planetarium oraz pokazów nieba organizowanych przez kadrę z Wydziału Fizyki i Astronomii. Spróbuj przewidzieć pogodę z fizykami i wybierz się na obserwację pogody z pracownikami Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska. Na tym samym wydziale będziesz mógł także poznać czym tak właściwie jest ten słynny smog i dowiedzieć się, czy zmiany klimatu przyniosą nam więcej korzyści czy zagrożeń.

Dla zainteresowanych chemią polecamy eksperymenty chemiczne i warsztaty o kolorach i zapachach w chemii, a także wykład o codziennych spotkaniach z chemią i o chemii w kuchni oraz o nieznanym obliczu leków.

Na Wydziale Biotechnologii będzie można m.in. wziąć udział w konkursie jeden z dwudziestu i dowiedzieć się, jak wygląda gluten i co można z niego zrobić i czy zdrowy tryb życia ochroni nas przed chorobami cywilizacyjnymi. Natomiast pracownicy Wydziału Nauk Biologicznych przybliżą nam m.in. tajniki drobnoustrojów, wirusów i bakterii, a także opowiedzą o ziołolecznictwie i wpływie roślin na nasze zdrowie.

Miłośnikom historii polecamy warsztat z tworzenia i analizy memów związanych z niepodległością Polski czy wykład o życiu towarzyskim międzywojennych elit.

Wydział Nauk Społecznych przygotował m.in. zabawę logiczną, warsztat teambuilding, a o relacjach z Bliskim Wschodem opowiedzą pracownicy Instytutu Studiów Międzynarodowych.

Pracownicy Wydziału Filologicznego przygotowali m.in. escape room po niemieckumaraton językoznawczy, warsztaty z wystąpień publicznychbudowania marki.

To tylko część z wydarzeń organizowanych przez Uniwersytet Wrocławski.

Na niektóre imprezy obowiązują wcześniejsze zapisy. Wydarzenia przewidziane są dla uczestników w różnym przedziale wiekowym. Poza Wrocławiem Uniwersytet Wrocławski organizuje atrakcje również w innych miastach Dolnego Śląska. Więcej informacji znaleźć można na stronie Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Dodane przez: Aleksandra Draus

13 Wrz 2018