Dolnośląski Festiwal Nauki z nagrodą główną Popularyzatora Nauki

Dolnośląski Festiwal Nauki otrzymał główną nagrodę w konkursie Popularyzator Nauki! To najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim. Popularyzator Nauki organizowany jest przez portal PAP Nauka w Polsce, Fundację Polskiej Agencji Prasowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Oto lista nagrodzonych w konkursie Popularyzator Nauki 2019

Nagroda Główna: Dolnośląski Festiwal Nauki (www.festiwal.wroc.pl)
Kategoria Naukowiec: dr Wojciech Glac
Kategoria Animator: Dawid Myśliwiec
Kategoria Zespół: Heweliusze Nauki
Kategoria Instytucja: Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki
Kategoria Media: Crazy nauka
Wyróżnienie: Marta Wrzosek

O tym, którzy finaliści otrzymali tytuł Popularyzatora Nauki i statuetkę tegorocznej edycji Popularyzatora Nauki, zdecydowała Kapituła konkursowa drugiego stopnia. W jej skład wchodzą: prof. Michał Kleiber (przewodniczący) – jeden z inicjatorów konkursu, wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuki, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji; wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Sebastian Skuza, prof. Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki; Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, red. Krzysztof Michalski – dziennikarz naukowy Polskiego Radia, dr hab. Robert Mysłajek – przyrodnik, popularyzator nauki, laureat konkursu w 2016 r., a także przedstawiciel serwisu PAP – Nauka w Polsce.

Dolnośląski Festiwal Nauki jest odbywającą się we wrześniu imprezą popularnonaukową, organizowaną przez wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk i środowiska pozauczelniane.

W trakcie prelekcji, warsztatów i zajęć w laboratoriach naukowcy starają się w zrozumiały dla wszystkich sposób prezentować osiągnięcia nauki.

Każdego roku, poza edycją stacjonarną we Wrocławiu, organizowane są październikowe sesje wyjazdowe w Legnicy, Zgorzelcu, Dzierżoniowie, Głogowie, Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich oraz Bystrzycy Kłodzkiej.

Wykłady, warsztaty, pokazy i laboratoria odbywają się na dziesięciu wydziałach UWr, w Instytucie Konfucjusza, w Studium Języków Obcych i na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Najwięcej imprez przygotowują zwykle wydziały przyrodnicze i to one przyciągają największą rzeszę zainteresowanych nauką. Na Wydziale Nauk Biologicznych szczególnym powodzeniem cieszą się laboratoria i wszelkie zajęcia praktyczne. Na zajęciach pt.: Mikroskopia elektronowa w biologii i medycynie uczestnicy obserwowali przedziwny widok powiększonych struktur komórkowych lub innych obiektów. Zainteresowanie wzbudziły również imprezy dotyczące wykorzystywania organizmów żywych do oceny stanu środowiska.

Bogata oferta przygotowana przez Wydział Fizyki i Astronomii zgromadziła prawie cztery tysiące gości w różnym wieku. Tłumnie odwiedzali zwłaszcza cyk i kiermasz fizyczny.

Z oferty Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska dużą popularnością cieszyły się imprezy plenerowe: Kamienne obrazy, Trylobit – zrób to sam oraz Wypłucz sobie złoto a także pokazy Ziemia w ruchu, czyli jak powstają góry i rowy.

Ponad trzy i pół tysiąca gości przekroczyło progi Wydziału Chemii, gdzie uczniowie sami przeprowadzali doświadczenia.

Wydział Matematyki i Informatyki wielkim powodzeniem cieszył się Maraton matematyczny. W spotkaniach pt.: Ile jest matematyki w języku? i Systemy językowe naturalne i formalne, prowadzący prezentowali matematyczne metody opisu języka i komunikacji.

Bogatą ofertę poświęconą zagadnieniom ekonomicznym, historycznym i ogólnospołecznym odkrywali goście wydziałów: Nauk Społecznych, Prawa, Administracji i Ekonomii oraz Nauk Historycznych i Pedagogicznych.

Wiele imprez poświęcono również naukom humanistycznym. Uczestnicy odkrywali je podczas spotkań festiwalowych organizowanych przez Wydział Filologiczny, Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych, Bibliotekę Uniwersytecką i Instytut Konfucjusza, gdzie hitem okazały się warsztaty z budowy chińskiego lampionu i wycinanki.

Sukces Dolnośląskiego Festiwalu Nauki jest efektem współpracy wielu osób – pracowników Biura DFN, prowadzących imprezy oraz koordynatorów wydziałowych. To właśnie oni rozpowszechniają ideę Festiwalu na swoich wydziałach, zachęcają pracowników do organizowania wykładów, pokazów, wystaw i warsztatów. Czuwają także nad przebiegiem imprez.

Koordynatorami uczelnianymi DFN byli:prof. Adam Jezierski, prof. Beata Ociepka z WNS, prof. Kazimierz Orzechowski WCh, prof. Adam Pawłowski WF, prof. Grażyna Antczak WFiA.
Koordynatorami środowiskowymi byli: prof. Aleksandra Kubicz WB, która zapoczątkowała DFN we Wrocławiu i regionie, prof. Adam Jezierski, Kazimierz Orzechowski – 2 kadencje.

Zobacz fotorelacje z wybranych wydarzeń Uniwersytetu Wrocławskiego podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2019

Park Wiedzy

Zapisz wszystko, o czym pomyślisz. III Dyktando Wrocławskie. Czytał prof. Jan Miodek

Polszczyzna bywa nieprzewidywalna. I dobrze! Wykład prof. Jana Miodka