Dolnośląski Klucz Sukcesu dla Arboretum Wojsławice

Dolnośląski Klucz Sukcesu 2018 dla Arboretum Wojsławice
Fot. Materiały organizatorów

27 września w Centrum Nauki i Sztuki „Stara kopalnia” w Wałbrzychu odbyła się uroczysta gala finałowa XXII edycji Dolnośląskiego Klucza Sukcesu. Jedna z nagród została przyznana Arboretum w Wojsławicach.

Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego zostało nagrodzone w kategorii najlepsze przedsięwzięcie turystyczne lub organizator masowych imprez kulturalnych, rekreacyjnych lub sportowych (pełną listę laureatów można znaleźć na stronie Stowarzyszenia na Rzecz Promocji Dolnego Śląska).

Arboretum Wojsławice od 30 lat należy do Ogrodu Botanicznego UWr. To jeden z niewielu dawnych parków podworskich na Dolnym Śląsku zachowanych do naszych czasów. Od 1988 r. 10-krotnie powiększono jego obszar do ponad 62 ha, poddano rewitalizacji stary park i zabytkowy folwark, przeznaczając go na potrzeby turystów i studentów. Konsekwentnie łączy się tu działania edukacyjne i naukowe z szeroko rozumianą turystyką. Od kwietnia do października organizowane są spacery tematyczne z przewodnikiem, koncerty z cyklu „Muzyka w Ogrodzie”, liczne wystawy ogrodnicze i i artystyczne, kiermasze roślin, warsztaty i wykłady. Na stałe zagościło w Arboretum kilka cyklicznych imprez: święto różaneczników o nazwie RODOmania, Święto Piwonii, letnia wystawa liliowców HEMEROmania, Dolnośląski Przegląd Zespołów Folklorystycznych, Piknik Ogrodowe Smaki, Festiwal Traw i Kwiatów Jesieni, a sezon zamyka tradycyjne biesiadowanie, czyli Śląski Festiwal Kapusty.

Ze zbiorem ponad 12 tys. gatunków i odmian roślin Wojsławice należą obecnie do najbogatszych założeń ogrodowych w Polsce. Największe i najcenniejsze zbiory roślin: różaneczników, bukszpanów i liliowców uzyskały w 2011 r. certyfikaty polskich Kolekcji Narodowych. W 2013 r. American Hemerocallis Society przyznało kolekcji liliowców, największej w Europie, prestiżowy tytuł „Display Garden AHS”, dzięki czemu Wojsławice znalazły się w w gronie najlepszych tego typu ogrodów świata. Doceniają to goście Arboretum, bowiem ich liczba stale rośnie. To dzięki ich głosom placówka otrzymała godło „Turystyczna Usługa Roku 2017”, a w plebiscycie Wielkie Odkrywanie Dolnego Śląska certyfikat „Atrakcja Turystyczna Dolnego Śląska 2018”.

Dodane przez: Michał Raińczuk

28 Wrz 2018