Strona używa plików cookies więcej

Nauka

Dorastanie w PRL

Jakie było dzieciństwo i dorastanie w PRL? Tym tematem zainteresowali się współcześni młodzi ludzie, którzy czasy komunizmu znają już tylko z książek i opowiadań. W ramach zajęć „Technologia Informacyjna. Warsztat cyfrowy nauczyciela historii” ze specjalności nauczycielskiej, razem ze swoim prowadzącym, profesorem Krzysztofem Ruchniewiczem stworzyli niezwykły projekt.

Projekt „Stawiam na PRL” to dzieło grupy studentów III roku historii UWr. Został zaplanowany na jeden semestr. Składa się on z kilku części: strony internetowej i podcastu. Studenci prowadzą również media społecznościowe projektu. Ważną częścią całego przedsięwzięcia jest organizacja wystawy pt. „Małe światy. Nasze miejsce pracy w czasie pandemii”.

– Głównym celem projektu jest ukazanie lat 80. XX w. z perspektywy młodych ludzi. Młodych ludzi, którzy w tym okresie dorastali i młodych ludzi, którzy okres ten znają z opowieści rodzinnych, książek i filmów, czyli nas – studentów. Chcemy zwrócić uwagę na to, z jak wielu perspektyw można spoglądać na ten czas. Spojrzenie to będzie prezentowane nie tylko przez nas. Nagrywamy również podcast, którego kolejne odcinki są okazją do oddania głosu także przedstawicielom starszych generacji – mówią studenci.

Najnowszy podcast to: Odcinek 5, „PRL po swojsku, czyli dzieciństwo na wsi”:

W opisie czytamy:

„Dzisiejszy odcinek podcastu został przeprowadzony między Aleksandrem Gwiazdowskim a Elizą Pasieką. W trakcie rozmowy poruszanych było bardzo wiele ciekawych wątków. Czy na wsi żyło się lepiej? Co z dojazdem do szkoły? Jakiej muzyki słuchano? To wszystko i więcej w tym odcinku. Serdecznie zapraszamy.”

Fot. Archiwum projektu

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

1 cze 2021

ostatnia modyfikacja: 8 cze 2021