Ludzie / Nauka / Wydarzenia

Dr Mateusz Strzelecki finalistą Nagród Naukowych POLITYKI

W tym roku odbędzie się już 18. edycja Nagród Naukowych POLITYKA. Konkurs organizowany jest przez tygodnik „Polityka” i skierowany jest dla młodych naukowców. Przebieg konkursu jest dwuetapowy – najpierw Kapituła konkursu wybiera 15 finalistów, a następnie spośród nich wybieranych jest pięciu laureatów. Laureaci otrzymają stypendia w wysokości 15 tys. zł, pozostali finaliści – po 5 tys. zł.

Wśród tegorocznych finalistów konkursu znalazł się dr Mateusz Strzelecki z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego (Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska) UWr. Dr Strzelecki jest geografem-polarnikiem. Tytuł doktora zdobył na Uniwersytecie w Durham, pracował naukowo w Wielkiej Brytanii, Norwegii i Niemczech.

Obecnie jest kierownikiem Stacji Polarnej UWr im. Stanisława Baranowskiego na Spitsbergenie, liderem polskich zespołów badawczych ds. ewolucji wybrzeży i paraglacjalnej transformacji krajobrazu w Wysokiej Arktyce, a także najmłodszym członkiem Komitetu Badań Polarnych Polskiej Akademii Nauk. Prowadził badania na Svalbardzie, Grenlandii, Islandii, wyspach Skandynawii i Antarktyki oraz w Kanadzie. Na UWr realizował projekty dla Narodowego Centrum Nauki oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Celem jego badań jest ustalenie, w jaki sposób zmiany klimatyczne przekształcają wybrzeża polarne i zagrażają istniejącym w tych wyjątkowo wrażliwych strefach skupiskom ludności oraz zachodzącym przemianom społeczno-gospodarczym. Prywatnie republikanin i tata czwórki dzieci.

O swoich badaniach mówił także podczas pierwszego wydarzenia TEDx organizowanego przez UWr, transmisję można obejrzeć w serwisie YouTube.

Uroczysta gala wręczenia Nagród Naukowych POLITYKI odbędzie się 28 października. Wtedy dowiemy się, czy dr Strzelecki znajdzie się w gronie laureatów. Na razie – gratulujemy i życzymy powodzenia!

Dodane przez: Agata Kreska

13 Wrz 2018