Droga okazu – wykład Jacka Stefaniaka

W ramach wystawy „Muzeum antropocenu” zapraszamy na wykład Jacka Stefaniaka zatytułowany „Droga okazu”, który odbędzie się w sobotę 15 stycznia 2022 o godz. 12.00 w Muzeum Przyrodniczym przy ul. Sienkiewicza 21 w sali 303. Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Współczesne Wrocław oraz Wrocławskie Kulturoznawstwo.

W trakcie wykładu będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób obiekty trafiają do Muzeum Przyrodniczego, jak są klasyfikowane, zabezpieczane i co dalej się z nimi dzieje, bo w przypadku muzealiów przyrodniczych często bywa tak, że śmierć jest zaledwie początkiem dość aktywnego “życia”.  Po wykładzie uczestnicy i uczestniczki będą mieć wyjątkową okazję do zwiedzenia magazynów Muzeum Przyrodniczego.

Ze względów bezpieczeństwa limit uczestników spotkania wynosi 15 osób. Podczas wykładu oraz na terenie muzeum obowiązuje nakaz noszenia maseczki. Osoby zainteresowane udziałem w wykładzie prosimy o wypełnienie formularza: https://tiny.pl/9172b

Jacek Stefaniak (rocznik ’86) – samodzielny biolog, wicedyrektor Muzeum Przyrodniczego UWr. Związany z Uniwersytetem od ponad 15 lat, w trakcie których zajmował się nietoperzami, kozami (rybami – nie mylić z pewnym rogatym przedstawicielem parzystokopytnych), bazami danych, kunami, szopami praczami, GISem, katalogami, dokumentacją kolekcji skał i kwiatów, programowaniem, naprawą sprzętu IT, metadanymi, oprowadzaniem wycieczek oraz innymi, typowymi zajęciami muzealnymi. Obecnie kończy doktorat i stara się znaleźć najlepszy sposób na prezentowanie zbiorów Muzeum Przyrodniczego w Internecie.

„Muzeum antropocenu” to wystawa przygotowana przez studentów i studentki oraz pracowników i pracowniczki Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Muzeum Przyrodniczym oraz Muzeum Współczesnym Wrocław. Studenci i studentki uczestniczący w konwersatorium specjalizacyjnym mieli za zadanie „interweniować” w ramy wystawy stałej Muzeum Przyrodniczego. Idea „muzeum historii naturalnej” wywodzi się z nowoczesnego podziału świata na „naturę” i „kulturę”, a narracja, jaką opowiada, kończy się zazwyczaj wraz z pojawieniem się człowieka. Prezentowane na wystawie prace stanowią próbę „pokazania antropocenu”, postulowanej nowej epoki w dziejach Ziemi, w której człowiek stał się dominującym czynnikiem wpływającym na procesy biologiczne i geologiczne.

Tytułowe „Muzeum antropocenu” to „muzeum wyobraźni”. Wyznacza ono przestrzeń, w której natura i kultura, ludzcy i nie-ludzcy aktorzy splatają się ze sobą. Gromadzi ono narracje i przedmioty świadczące o wpływie, jaki człowiek wywiera na ekosystem. Opowiada historie powiązane z wymieraniem gatunków, zmianami klimatycznymi, zanieczyszczeniem środowiska. Stawia także pytanie o przyszłość muzeum historii naturalnej i wyznacza przestrzeń do refleksji o zagrożeniach, z jakimi ludzkość będzie mierzyć się w przyszłości. Przestrzeń ta stanowi forum dyskusji o tym, jak uchronić się przed ekologiczną katastrofą.

Więcej informacjo o wydarzeniu TUTAJ.

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

11 sty 2022