Zapraszamy Państwa na wirtualne spotkanie z archeologią – dziedziną nauki, o której każdy kiedyś marzył dzięki filmom o Indianie Jonesie! Zaproszenie kierujemy do wszystkich sympatyków przeszłości, entuzjastów odkrywania nieznanego i tajemniczego. W sposób szczególny zapraszamy uczniów, nauczycieli, maturzystów, kandydatów na studia. Opowiemy o naszych wykopaliskach, ekspedycjach, zabytkach, nowoczesnych metodach ich analizowania i konserwacji. O dawnych społecznościach, ale także o realnych możliwościach ich poznawania. O wspaniałej przygodzie, której początkiem może być studiowanie archeologii w naszym Instytucie. Dołącz do nas i zrealizuj swoje marzenia!

Czwartek 29 kwietnia 2021, godz. 15.00-20.30

Program:

15.00 Powitanie – o archeologii na Uniwersytecie Wrocławskim opowie dr hab. Justyna Baron, prof. UWr, Zastępca Dyrektora Instytutu Archeologii UWr ds. dydaktycznych.

15.30 Od samolotu do mikroskopu. Jak pracują archeolodzy – prezentacja dr hab. Justyny Baron, prof. UWr. poświęcona szczegółom pracy archeologa.

16.00 Archeolog przy mikroskopie, spektrometrze i w pracowni konserwacji – o nowoczesnych metodach analiz zabytków opowiedzą dr hab. Beata Miazga, prof. UWr, dr Bernardeta Kufel-Diakowska oraz mgr Magdalena Konczewska.

16.30 Średniowieczne miasta komunalne. Dom mieszczański – o domach, miastach i mieszkańcach średniowiecznej Europy dowiemy się z wykładu prof. Jerzego Piekalskiego.

17.30 W kręgu archeologii eksperymentalnej – o badaniach najstarszych zabytków kultury symbolicznej sprzed 100 tysięcy lat i próbie rekonstrukcji metod ich powstania opowie dr hab. Tomasz Płonka, prof. UWr.

17.45 Elity barbarzyńskie. Rzym poza granicami cesarstwa – o badaniach nad okresem lateńskim i rzymskim w naszym Instytucie oraz barbarzyńskich plemionach w okresie wpływów rzymskich opowie dr hab. Artur Błażejewski, prof. UWr.

18.30 Islay. Tajemnicza społeczność wczesnych rolników i rybaków północnej Atakamy – o badaniach archeologicznych w Ameryce Południowej opowie prof. Józef Szykulski.

19.15 Studenckim okiem na archeologię (albo: jak przeżyć studia archeologiczne z małą ilością zawałów profili i dużą ilością ceramicznych wylewów) – studenci działający w ramach Koła Naukowego opowiedzą o swoich doświadczeniach.

20.00 Co w skałach piszczy – o realizacji zagranicznych projektów badawczych podczas studiów i w trakcie pisania doktoratu opowie mgr Grzegorz Michalec.

Linki do wydarzenia

Wydarzenie odbędzie się na platformie YouTube na kanale Instytutu Archeologii UWr oraz na Facebooku. Zapraszamy do zadawania pytań w komentarzach.

Koordynatorzy wydarzenia: dr Marcin Bohr (marcin.bohr@uwr.edu.pl), dr Dagmara Łaciak (dagmara.laciak@uwr.edu.pl)

Dowiedz się o nas więcej!

Zajrzyj do naszego folderu informacyjnego. Śledź nas na Instagramie i Facebooku.

Do zobaczenia na archeologii!
www.archeo.uni.wroc.pl