skrzypce

Drzwi Otwarte w Instytucie Muzykologii (24.04)

Dlaczego warto studiować muzykologię we Wrocławiu? Jakimi gatunkami muzyki szczególnie się tu interesujemy? Jakie przedmioty składają się na nasz program studiów? Jak wygląda rekrutacja na studia licencjackie i magisterskie? Kim są nasi wykładowcy? Dlaczego Wrocław jest miejscem przyjaznym muzyce?

Na te i inne pytania odpowiemy podczas wirtualnych Drzwi Otwartych w Instytucie Muzykologii UWr. Nasi pracownicy, doktoranci i studenci opowiedzą o swoich zainteresowaniach badawczych, prowadzonych zajęciach oraz perspektywach zawodowych. Nie zabraknie też miejsca zadawanie pytań, a nawet na muzykę i specjalny koncert online w wykonaniu naszych doktorantów!

Kiedy?
12.00–13.30 24 kwietnia 2021 (sobota)

Program wydarzenia

CZĘŚĆ I

12.00–13.00 prezentacja Instytutu Muzykologii UWr na kanale YouTube

Prof. Remigiusz Pośpiech, dyrektor Instytutu Muzykologii, przedstawi charakter studiów muzykologicznych oraz specyfikę naszej placówki. O etnomuzykologii jako ciągłej podróży, podczas której poznaje się ludzi, miejsca i kultury opowie Karolina Pawłowska. Zdradzi również nieco sekretów z warsztatu etnomuzykologa, odpowiadając na pytanie co trzeba mieć w plecaku wyruszając na badania terenowe i dlaczego upieczone ciasto staje się równie ważne co dyktafon. Monika Pasiecznik scharakteryzuje natomiast prowadzone przez siebie badania oraz zajęcia dotyczące historii i dramaturgii koncertu. Nie chodzi w nich o koncert jako gatunek muzyczny (np. koncert skrzypcowy albo koncert fletowy), lecz o artystyczny i społeczny kontekst koncertów jako wydarzeń – okoliczności, w jakich muzyka była i jest wykonywana. Jakub Kopaniecki opisze z kolei miejsce muzyki popularnej wśród innych tematów badań i zajęć muzykologicznych oraz wskaże, gdzie we Wrocławiu można nie tylko badać, ale również i doświadczać różnych gatunków muzyki popularnej.

Wielkim finałem naszych Drzwi Otwartych będzie koncert! Nasi doktoranci i członkowie zespołu muzycznego Vox Imaginaria – Julieta Gonzalez-Springer (sopran, instrumenty perkusyjne) i Ryszard Lubieniecki (portatyw organowy) wykonają kilka średniowiecznych kompozycji z różnych części Europy oraz opowiedzą o swojej pracy nad dawnym repertuarem i na dawnych instrumentach.

Przez cały czas trwania godzinnej prezentacji na YouTube z przyjemnością będziemy odpowiadać na Wasze pytania na czacie. Jednak specjalnie pod kątem pytań rekrutacyjnych przygotowaliśmy część II wydarzenia.

CZĘŚĆ II

13.00–13.30 rekrutacyjne Q&A na platformie Jitsi Meet

Bezpośrednio po zakończeniu transmisji na YT, czyli około godziny 13.00, zapraszamy na spotkanie na żywo na platformie Jitsi Meet. Tam na wszystkie Wasze pytania dotyczące studiów muzykologicznych (np. rekrutacji, programu studiów, perspektyw zawodowych dla absolwentów) odpowiedzą nasze studentki oraz sekretarz komisji rekrutacyjnej Sławomir Wieczorek. Do spotkania będzie można dołączyć w bardzo prosty sposób – otwierając w przeglądarce link, który podamy na czacie YouTube pod koniec transmisji, na naszym profilu na Facebooku oraz na stronie Instytutu Muzykologii UWr.

Bądź z nami na bieżąco i śledź wydarzenie na Facebooku!

Do zobaczenia na wrocławskiej muzykologii!
www.muzykologia.uni.wroc.pl