Konferencje / Wydarzenia

Dwie dekady polityczno-wojskowego wymiaru członkostwa Polski w NATO

Dwadzieścia lat temu, Polska dokonała historycznego kroku pod względem swojej polityki obronnej, stając się członkiem Sojuszu Półnoatlantyckiego, jednej z najsilniejszych i najefektywniejszych organizacji obronnych w dziejach. Było to wydarzenie symbolizujące znaczący przełom w historii Europy Środkowej, sprawiający że pod względem obronnym nastąpił powrót Polski do zachodniej, demokratycznej strefy wpływów. Członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim dało Polsce realne gwarancje bezpieczeństwa i wzmocniło znaczenie państwa na arenie międzynarodowej. Konieczność dostosowania do standardów NATO spowodowała również, że Siły Zbrojne RP osiągnęły wysoki poziom zdolności do współdziałania z wojskami sojuszniczymi, co potwierdziły liczne ćwiczenia, jak również wspólne operacje humanitarne, stabilizacyjne i obronne w Europie i poza nią, zarówno na lądzie, na morzu jak i w powietrzu. Pragnąc podkreślić to ważne wydarzenie, władze i pracownicy Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają zainteresowane osoby do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej – Dwie dekady polityczno-wojskowego wymiaru członkostwa Polski w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego, która odbędzie się w dniu 24  maja 2019 roku na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu.

Instytut Studiów Międzynarodowych jako beneficjent otrzymał wsparcie w ramach grantu NATO Public Diplomacy Division Co-Sponsorship Grants. Jednym z celów konkursu grantowego jest promowanie świadomości i zrozumienia NATO, jego wartości, polityki i działania oraz zwiększenie poziomu debat na temat kwestii związanych z pokojem, bezpieczeństwem i obronnością. W tym zakresie NATO Public Diplomacy Division prowadzi i wspiera szeroki zakres działań dyplomacji publicznej, w tym konferencje, seminaria, i inne projekty zewnętrzne, mające na celu zaangażowanie odbiorców na całym świecie.

Celem zasadniczym konferencji Dwie dekady polityczno-wojskowego wymiaru członkostwa Polski w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego będzie wymiana poglądów reprezentowanych przez przedstawicieli krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych oraz innych instytucji, zajmujących się problematyką bezpieczeństwa międzynarodowego, bezpieczeństwa narodowego oraz bezpieczeństwa militarnego. Umożliwi również merytoryczną dyskusję na najbardziej istotne i aktualne tematy, związane z obszarami funkcjonowania Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim oraz identyfikację przyszłościowych rozwiązań w tym zakresie. Z uwagi na udział uczestników zagranicznych w tym przedsięwzięciu naukowym, zaplanowano również debatę dotyczącą perspektyw rozwoju NATO i zaangażowania w jego rozwój innych państw. Konferencja ta przybliży także obecną agendę NATO poprzez analizę takich aspektów, jak:

• Obronność i bezpieczeństwo (w tym inwestycje i potencjał obronny);
  • Prognozowanie stabilności / partnerstwa NATO;
  • Obrona, odstraszanie i dialog (ze szczególnym uwzględnieniem stosunków NATO-Rosja);
  • Transatlantycka współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i nowe wyzwania związane z bezpieczeństwem.

Zagadnienia/Zakresy/Obszary tematyczne konferencji:

• zmian stanu i uwarunkowań bezpieczeństwa w wymiarze globalnym;
  • znaczenia NATO we współczesnej architekturze bezpieczeństwa międzynarodowego;
  • polityczne i militarne znaczenie przynależności Polski do Sojuszu;
  • udziału SZ RP w operacjach reagowania kryzysowego Sojuszu;
  • przewartościowania strukturalne, organizacyjne i technologiczne związane
    z funkcjonowaniem Sił Zbrojnych RP w Sojuszu;
  • znaczenia i roli obecności militarnej NATO na flance wschodniej;
  • nowych zadań dla Sojuszu w perspektywie dekady 2020-2030.

Konferencja ta jest współfinansowana przez Organizację Traktatu Północnoatlantyckiego i odbywa się pod jej patronatem.

Patronatami honorowymi konferencję objęli także Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, prof. dr hab. Adam Jezierski (rektor Uniwersytetu Wrocławskiego), prof. dr hab. Robert Wiszniowski (dziekan Wydziału Nauk Społecznych), Cezary Przybylski (marszałek województwa dolnośląskiego).

Dodane przez: Agata Sałamaj

22 maja 2019