Dzień Konfucjusza w Muzeum Narodowym

Czym różni się opera pekińska od opery znanej w świecie zachodnim? Dlaczego jej aktorzy noszą maski i co one oznaczają? Jak stworzyć własną maskę i poczuć się przez chwilę jednym z występujących na scenie aktorów? W jaki sposób zaparzyć tradycyjną chińską herbatę i jak wielkiej precyzji i gracji ruchów wymaga się od prawdziwych herbacianych mistrzów? A może chciałbyś się dowiedzieć, jak zapisać swoje imię chińskimi znakami? Albo co wspólnego ma chińska gra jianzi z pewną znaną Ci z dzieciństwa grą?

Tego wszystkiego i wiele więcej dowiesz się już w sobotę, 28 września 2019 r., na organizowanym przez Instytut Konfucjusza UWr wspólnie z Muzeum Narodowym we Wrocławiu Dniu Konfucjusza.

Instytut Konfucjusza na UWr działa już od ponad 10 lat, szerząc język i kulturę Chin. W tym czasie nawiązaliśmy współpracę z szeregiem szkół podstawowych i ponadpodstawowych na terenie całego Wrocławia i okolicznych miejscowości. Obecnie jesteśmy największym Instytutem Konfucjusza na terenie Polski, obejmując pieczą setki młodych pasjonatów języka chińskiego. I mimo że język ten nie należy do najłatwiejszych, coraz więcej osób wierzy, że już niedługo będzie on nie tylko przydatny, ale i niezbędny. Misją Instytutu Konfucjusza jest ułatwienie nauki języka chińskiego, a dzięki kadrze chińskich nauczycieli nasi uczniowie nie tylko od razu osłuchują się z językiem, ale też mają możliwość poznania chińskiej kultury od środka dzięki rozmowom z nauczycielami i licznym stypendiom, które nasz Instytut oferuje swoim uczniom i studentom.

Program

12.00 — 院长讲话 — otwarcie obchodów Dnia Konfucjusza – prof. Gościwit Malinowski, dyrektor Instytutu Konfucjusza
12.15 — 服装秀 — pokaz tradycyjnych strojów chińskich
12.30 — 古筝 — pokaz gry na instrumencie guzheng
12.35 — 太极扇 — pokaz tai-chi
12.45 — 竹笛+歌曲 — koncert wokalno-instrumentalny z udziałem fletu
12.50 — 茶艺 — ceremonia herbaciana
13.00 — 游戏-有奖问答 — konkurs wiedzy o Chinach
13.15 — 汉语体验 — lekcja języka chińskiego
13.45 — 葫芦丝 — pokaz gry na instrumencie hulusi
13.50 — 唱歌 — występ wokalny
13.55 — 诗歌朗诵 — recytacja poezji chińskiej
14.00 — 我眼中的中国 — prezentacja „Wspomnienia z Summer Camp 2019”

W godzinach 11:00–16:00 odbędą się warsztaty:

• kaligrafii
• malowania masek
• tradycyjnego malarstwa chińskiego
• tradycyjnej chińskiej gry w jianzi

Muzeum Narodowe we Wrocławiu
pl. Powstańców Warszawy 5
50-153 Wrocław

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Dodane przez: Agata Kreska

25 Wrz 2019