Wydarzenia / 18 Maj

Dzień Odry 2019. Przyjdź na stoisko Uniwersytetu Wrocławskiego

Już w najbliższą sobotę 16 maja na bulwarze Xawerego Dunikowskiego na wszystkich miłośników sportu, zabawy i nauki czeka moc atrakcji. Szczególnie zapraszamy na stoisko Uniwersytetu Wrocławskiego od godz. 11 do 17.

Na stoisku Uniwersytetu Wrocławskiego pracownicy Muzeum Geologicznego UWr zapraszają do wzięcia udziału w zajęciach „zrób sobie amonita” – trochę wody, trochę gipsu i już można wyczarować fantastyczne kopie skamieniałości różnych zwierząt zamieszkujących naszą planetę miliony lat temu. Zapraszamy wszystkie dzieci do własnoręcznego (lub z pomocą rodziców) wykonania gipsowych odlewów skamieniałości, które będzie można zabrać ze sobą jako pamiątkę.

Studenci specjalizacji klimatologia i ochrona atmosfery z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery w trakcie pokazu zaprezentują odnawialne źródła energii: energię słoneczną, energię wiatru i wody. Można będzie zaobserwować jak działają ogniwa fotowoltaiczne czy elektrownie wiatrowe. Studenci pokażą, jak można wykorzystać różnicę temperatur między powierzchniami. Odtworzą również proces produkcji wodoru w czasie elektrolizy wody i jego zastosowanie w ogniwie paliwowym.

Pracownicy Zakładu Geografii Fizycznej przygotowali serię pokazów, które odbywać się będą co pół godziny.

• „Tato, czy mogę napić się wody z Odry?” – to pokaz badania jakości wód metodą kolorymetryczną, czyli taką, którą można zastosować w terenie. Pokaz pozwoli uczestnikom porównać wodę z Odry z wodą kranową i różnymi wodami mineralnymi. Można też przynieść „własną” wodę i zbadać pod kątem kilku parametrów
  • „Jak szybko spłynie Odra do Szczecina?” – to pokaz działania młynka hydrometrycznego do pomiaru prędkości płynącej wody, który zostanie zanurzony w Odrze
  • „Co pływa w Odrze?” – pokaz filtrowania wody z Odry – czy dużo jest w niej zawiesiny i czy jest przezroczysta

Naukowcy z Wydziału Fizyki i Astronomii odpowiedzą na pytania: Czy słabeusz może podnieść tonę? Jak zrobić najprostszą pompę i czy ciała mogą się toczyć pod górę? Wszystko dzięki urządzeniom wykorzystującym prawa mechaniki.

Wstęp jest wolny.

Wydarzenie jest organizowane przez Biuro Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Więcej informacji na stronie Wrocław nad Odrą.

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

16 maja 2019