Nauka / Wydarzenia

Dzień Wirtualnej Rzeczywistości w Instytucie Psychologii

Podczas imprezy o możliwościach wirtualnej rzeczywistości oraz roli, jaką VR odgrywa w edukacji i nauce, opowiedzą eksperci Uniwersytetu Wrocławskiego.

Arkana VR-u w pracy psychologa odkryją przed uczestnikami spotkania specjaliści: dr Joanna Piskorz i dr Marcin Czub.

Joanna Piskorz jest adiunktem w Instytucie Psychologii. W swojej pracy naukowej zajmuje się badaniami nad wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości w terapii bólu. Od sześciu lat jest członkiem grupy badawczej VR4Health, która realizuje projekty związane z tą tematyką. Jest współautorką licznych badań, zarówno eksperymentalnych, jak i klinicznych, dotyczących analgetycznych – czyli zmniejszających lub likwidujących ból – właściwości wirtualnych środowisk.

– W swoich badaniach poruszam problematykę bólu przewlekłego i krótkotrwałego – mówi dr Piskorz. – W eksperymentach przeprowadzonych przez nasz zespół brały udział dzieci, dorośli oraz osoby w podeszłym wieku. Obecnie realizuję grant badawczy „Wpływ poznawczej dystrakcji na percepcję bólu”. Wyniki naszych badań omawialiśmy na licznych konferencjach zagranicznych, m.in. w Chorwacji, Anglii, Danii oraz w Rosji.

Marcin Czub, adiunkt w Instytucie Psychologii, wykłada również na University of Bergen w Norwegii. Kieruje projektem badawczym VR4Health, w ramach którego prowadzi badania nad zastosowaniami wirtualnej rzeczywistości w kontekście terapii bólu. Jest laureatem nagrody w konkursie „Engage” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Kieruje projektem grantowym – skierowanym do młodzieży licealnej związanej z popularyzacją nauki – „Być awatarem. Wirtualna rzeczywistość a psychologia percepcji ciała”.

Podczas Dnia Wirtualnej Rzeczywistości będzie można doświadczyć działania aplikacji VR zaprogramowanych specjalnie, aby wspierać różne obszary działalności psychologa: doświadczenia i poznania iluzji związanych z percepcją własnego ciała, pracy z osobami starszymi, wspierania funkcjonowania poznawczego, terapii bólu.

Początek imprezy w Instytucie Psychologii (ul. Dawida 1) o godz. 16.00. Więcej informacji można znaleźć na Facebooku.

Dodane przez: Michał Raińczuk

23 maja 2018