Strona używa plików cookies więcej

Przeczytaj to

Bezpieczeństwo połaczeń!

Opisane obok instrukcje konfiguracji sieci eduroam wymagają wcześniejszego połączenia do internetu w celu pobrania dodatkowego oprogramowania.

Jest oczywiście możliwe, aby połączyć się z eduroam bez tych dodatkowych elementów, jednakże bez gwarancji bezpieczeństwa połączenia.

Pobrane pliki zawierają min. profile ze specyficznymi dla eduroam ustawieniami połączeń oraz niezbędne do zagwarantowania bezpiecznego połączenia certyfikaty SSL. Certyfikaty potwierdzają tożsamość serwerów z którymi następuje połączenie i do których wysyłane jest min. login i hasło użytkownika.

Użytkownicy powinni mieć świadomość, że wspomniane login i hasło, mogą być wykorzystywane w innych usługach i serwisach uniwersyteckich (poczta, system dziekanatowy itp), dlatego powinny być szczególnie chronione.

Bez zainstalowania właściwych certyfikatów, nie ma się pewności, czy widoczna w eterze sieć o nazwie eduroam, oferuje połączenie do właściwych serwerów uczelnianych, czy raczej serwerów uruchomionych w celu przechytywania loginów i haseł.