Nauka / Wydarzenia

Ekologiczny UWr w gronie 201-300 na świecie! (ranking)

Zmieniający się klimat to dziś fakt, którego nie da się zanegować. Topniejące lodowce i rosnący poziom mórz, ekstremalne zjawiska pogodowe, powodzie, pożary, fale upałów, susze, gorsza jakość wód i powietrza, ginące gatunki roślin i zwierząt – to tylko niektóre z niezliczonych skutków zmian klimatycznych.

Aby powstrzymać te zmiany, niezbędna jest współpraca wszystkich nas – wszystkich krajów, wszystkich instytucji, wszystkich ludzi. W porę zrozumiało to ONZ, które opracowało tzw. Cele Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals, w skrócie SDG), czyli 17 celów, składających się ze 169-ciu zadań, które mają zostać osiągnięte przez świat do roku 2030. Projekt został przyjęty przez wszystkie 193 państwa członkowskie. No dobrze, cele celami, projekty projektami, ale jak sprawdzić dostosowanie się krajów czy instytucji do wspomnianych celów? Jak ocenić ile już za a ile jeszcze przed nami? Jak porównać kto jest bliżej mety, a przed kim jeszcze ogrom pracy?

Z pomocą przychodzi organizacja rankingowa Times Higer Education (THE) – ta sama, u której co roku wielu z nas sprawdza, gdzie na światowej liście uczelni wyższych plasuje się jego ukochany uniwersytet. W odpowiedzi na inicjatywę Organizacji Narodów Zjednoczonych, THE opracowało ranking uczelni wyższych, oceniający instytucje akademickie pod względem tychże właśnie siedemnastu Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Ocenie poddany też został Uniwersytet Wrocławski, a wyniki ukazały się w przeddzień Światowego Dnia Ziemi. Jak, według rankingu THE Impact Ranking 2021, ekologicznym jest UWr? Okazuje się, że bardzo! W kategorii SDG 15 „Life on Land” plasujemy się w przedziale 201-300! Wśród polskich uczelni bardziej ekologiczną w tej kategorii okazała się tylko warszawska SGGW. A czego właściwie dotyczy SDG 15? Wszystkiego, co związane z chronieniem, przywracaniem i promowaniem zrównoważonego użytkowania ekosystemów lądowych, zrównoważonym gospodarowaniem lasami, przeciwdziałaniem pustynnieniu, powstrzymywaniem i odwracaniem procesów degradacji gleby oraz zachowaniem bioróżnorodności. Przykładem jest chociażby działalność uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego oraz Arboretum w Wojsławicach.

Świat robi co może, by powstrzymać lub chociaż opóźnić nieuchronnie nadchodzącą katastrofę. To dlatego powstały takie inicjatywy jak Międzynarodowy Dzień Ziemi, który obchodziliśmy wczoraj. To dlatego na naszej uczelni powołany został Zespół do spraw zmian klimatu, a Uniwersytet Wrocławski przeobraża się w instytucję coraz bardziej przyjazną środowisku.

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

23 Kwi 2021