Studenci / Wydarzenia
Erasmus? Jedziemy dalej!
Pandemia koronawirusa przystopowała programy wymiany akademickiej spod znaku Erasmusa. Wciąż jednak program trwa, a na Uniwersytecie Wrocławskim mamy nawet teraz kilkuset studentów, którzy przyjechali na semestr lub dwa. Co dalej? Dalej tylko lepiej! Ogłoszono właśnie wyniki konkursu dla uczelni o przyznanie Karty Erasmusa dla szkolnictwa wyższego (Erasmus Charter for Higher Education, ECHE) na lata 2021-2027. Uniwersytet Wrocławski jest na pokładzie!
Wniosek przygotowany przez Biuro Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Wrocławskiego został zaakceptowany prze Komisję Europejską i znaleźliśmy się w gronie uczelni polskich, które uzyskały Kartę ECHE. Karta uprawnia do ubiegania się o fundusze na działania, które uczelnia może realizować w programie Erasmus+ takie jak wyjazdy stypendialne studentów i pracowników, udział w projektach edukacyjnych. Dzięki Karcie Uniwersytet Wrocławski będzie mógł nadal prowadzić działania w ramach programu Erasmus. Program ten bezsprzecznie od lat stanowi ważne wsparcie dla realizacji polityki umiędzynarodowienia naszej Uczelni.
TRZY AKCJE KLUCZOWE W PROGRAMIE 2021-2027:
Akcja 1. Mobilność studentów i pracowników
Akcja 2. Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk (projekty współpracy)
Akcja 3. Wsparcie dla rozwoju polityk i współpracy
NOWE ELEMENTY W NOWYM ERASMUSIE
– Podjęcie działań zapewniających wykorzystanie i promocję cyfrowych narzędzi do zarządzania mobilnością Erasmus Without Paper
– Szersze wykorzystanie mobilności mieszanej
– Promowanie przyjaznych dla środowiska praktyk we wszystkich działaniach związanych z programem
– Wykorzystywanie do promocji uczestnictwa w programie byłych uczestników, studentów i pracowników (lokalni ambasadorzy)
KARTA ERASMUSA DLA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO – ZOBOWIĄZANIA UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO W ZAKRESIE MOBILNOŚCI:
Uniwersytet Wrocławski zobowiązuje się:
– do pełnego respektowania zasad niedyskryminacji
– do pełnego zaliczenia wszystkich pozytywnie ocenionych przedmiotów, na które student uczęszczał podczas okresu studiów za granicą
– do nie pobierania od studentów przyjeżdżających jakichkolwiek opłat za naukę, opłat rejestracyjnych, opłat za egzaminy, korzystanie z laboratoriów lub bibliotek.
– do zapewnienia pełnego i równego dostępu dla wszystkich uczestników, w tym pochodzących ze środowisk defaworyzowanych
– do posiadania procedury przyznawania punktów ECTS
– do wdrażania zapisów Europejskiej Karty Studenta (European Student Card Initiative)
– do promowania mobilnej aplikacji Erasmus+ wśród studentów
– do wdrażania i promowania praktyk przyjaznych środowisku w ramach programu Erasmus+
– do promowania postaw obywatelskich wśród uczestników programu
Liczymy na to, że w 2021 zaczniemy znowu wyjeżdżać na ramach trwającego projektu Erasmusowego i nie stracimy swojej pozycji lidera krajowego, jeśli chodzi o liczbę wyjazdów pracowników akademickich i administracyjnych.
==============
autorem tekstu jest Urszula Broda, kierownik Biura Współpracy Międzynarodowej