Badania / Konferencje / Wydarzenia / 20–22 Wrzesień

Ewaluacja ESK: Konferencja Miasto i Kultura

Trzydniowe spotkanie praktyków i teoretyków kultury, którego głównym tematem jest prawie dwuletni proces ewaluacji Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, rozpocznie się już w najbliższą środę, 20 września. Podczas konferencji „Miasto i Kultura” będzie można wziąć udział w debatach i spotkaniach, warsztatach oraz działaniach artystycznych na podwórku przy ul. Ruskiej 46. Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny.

Punktem wyjścia do dyskusji na temat kultury miejskiej w kontekście ESK Wrocław 2016 jest cykl raportów podsumowujących proces ewaluacji, które przygotowane zostały przez zespół Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. „Miasto i Kultura” jest okazją do spotkania przedstawicieli środowiska akademickiego szczególnie zainteresowanych kulturą miejską. Część akademicka dostępna będzie w postaci streamingu online, na stronie Wroclaw2016.pl.

Codziennie o godzinie 18:00 zaplanowano debaty z kluczowymi twórcami i badaczami kultury w Polsce i Europie. Cykl zainicjuje rozmowa o ewaluacji Europejskiej Stolicy Kultury. W spotkaniu wezmą udział Krzysztof Maj, Jacek Sutryk, Katarzyna Kajdanek i Jacek Pluta. Tego samego dnia odbędzie się debata dotycząca kultury miejskiej – jej specyfiki, dynamiki i przyszłości. Podjęte będą zagadnienia uczestnictwa, aktywizmu i relacji miasto-twórca. Do udziału zaproszono m.in. Bognę Świątkowską, Barbarę Frydrych i Edwina Bendyka. Debatę poprowadzi Max Cegielski. Z kolei w czwartek wrocławianie będą mogli wziąć udział w panelu dyskusyjnym na temat relacji pomiędzy kulturą a strategiami rozwoju miast w Polsce – poruszone zostaną zagadnienia związane z diagnozą potrzeb mieszkańców w obszarze kultury, decentralizacją działań, infrastrukturą czy ekonomią kultury. Spotkanie poprowadzi Artur Celiński, a udział wezmą m.in. Bożena Gierat-Bieroń i Zina Jarmoszuk i Łukasz Medeksza. Ostatnia debata poświęcona będzie refleksji nad „efektem ESK” oraz analizie narzędzi, które pozwalają badać kulturę: mierzalność kultury w kontekście kryteriów liczbowych i jakościowych, budowanie oferty kulturalnej w oparciu o ewaluację. W spotkaniu wezmą udział. m.in. Rafał Dutkiewicz, Krzysztof Maj i Katarzyna Kajdanek. Wstęp wolny.
Miasto i Kultura to także sześć otwartych warsztatów, których celem jest przygotowanie kreatorów kultury do reagowania na potrzeby odbiorców, współtworzenia miejsc dedykowanych kulturze, realizowania działań opartych na partycypacji, tworzenie sieci współpracy między operatorami kultury oraz przeciwdziałanie instrumentalizacji inicjatyw oddolnych. Do współtworzenia części praktycznej „Miasta i Kultury” zaproszeni zostali m.in.: Aleksandra Janus z Centrum Cyfrowego, Marta Trakul-Masłowska i Magda Kubecka z „Jak działa miasto”, Michał Kocikowski i Magda Ochał z Kolektywu Badawczego. Zapisy na warsztaty zostały zakończone.

Podczas konferencji podwórko przy ul. Ruskiej 46 stanie się przestrzenią dla realizacji działań artystycznych miejscem sceny DJ-skiej i otwartych pracowni. Głównym wydarzeniem będzie wystawa „Miasto jako przestrzeń wspólna”. Cztery artystki z trzech miast – Karla Tobar z Bilbao, Nagore Legarreta z San Sebastian, Ewa Głowacka i Gabriela Kowalska z Wrocławia – zaprezentują prace powstałe podczas rezydencji, a ideą przyświecającą ich kolektywnemu działaniu jest współdzielenie przestrzeni. Na Ruskiej będzie też można zobaczyć multimedialną instalację Joanny Rajkowskiej autorką organizowanego w zeszłym roku projektu Trafostacja oraz w spotkaniu z Ewą Głowacką, która przeprowadziła serię wywiadów, ankiet i spotkań we Wrocławiu i Pilźnie i zaprezentuje efekt swoich działań. Prezentacja połączona będzie ze spotkaniem przedstawicieli sieci LOCOP, Moving Station, ESK Novi Sad 2021, Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej oraz środowiska niezależnego Wrocławia. Muzyczną oprawę wieczornej części konferencji i charakterystyczne dla Ruskiej 46 dźwięki zapewnią DJ’e, dla których „miejskość” jest niewyczerpalnym źródłem inspiracji. W czwartkowy wieczór zagra Dj Ryan R, w piątek Maciek Głębocki i MIÓD. Wstęp wolny.

Konferencja „Miasto i Kultura” jest organizowana przez Biuro Wrocław 2016, Uniwersytet Wrocławski i Urząd Miasta Wrocławia.

Więcej informacji na stronie internetowej Wroclaw2016. Raporty podsumowujące ESK Wrocław 2016 można znaleźć w tej zakładce.

Dodane przez: Michał Raińczuk

19 Wrz 2017

ostatnia modyfikacja: 25 Wrz 2017

Licencja Creative Commons Powyższy artykuł może być kopiowany i rozpowszechniany w ramach CC BY 2.0.