Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia

FALLING WALLS LAB POWRACA! (OSTATNI DZIEŃ ZAPISÓW)

Jaki mur przełamie Twój projekt? W ciągu 3 minut przedstaw innowacyjne i przełomowe rozwiązanie, które będzie miało pozytywny wpływ na naukę i społeczeństwo!

3 minuty. Tyle czasu będą mieli na zaprezentowanie swoich projektów uczestnicy międzynarodowego konkursu skierowanego m.in. do studentów i młodych naukowców. Zwycięzca wrocławskiego etapu Falling Walls Lab pojedzie do Berlina!

Założeniem Falling Walls Lab jest – zgodnie z nazwą konkursu – obalanie dyscyplinarnych podziałów. Liczy się przede wszystkim dobry pomysł i umiejętność jego zaprezentowania. Dlatego organizatorzy nie wprowadzają zbędnych ograniczeń. Do udziału w rywalizacji zapraszają m.in. studentów studiów licencjackich i magisterskich, doktorantów i doktorów, a także młodych profesorów. Główne kryterium to szeroko rozumiana innowacja w myśleniu: o nauce, biznesie, inicjatywach społecznych.

Międzynarodowa platforma Falling Walls Lab umożliwia wymianę pomysłów, inspiracji, a także ułatwia nawiązanie profesjonalnych kontaktów na całym świecie. Organizowane co roku konkursy pozwalają młodym ludziom na przedstawienie wyników swoich badań, projektów i koncepcji jurorom – przedstawicielom środowisk akademickich oraz biznesowych.

Kiedy: 2.10.2020

Gdzie: Online

Zapisy do: 17.09.2020

WFL2020
Fot. Magdalena Marcula

Aby wziąć udział w Falling Walls Lab 2020, wypełnij formularz online do 17 września. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wyślij je na adres: david.blaschke@uwr.edu.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronie Falling Walls Lab oraz na załączonym poniżej plakacie.


Co o przedsięwzięciu mówią uczestnicy poprzednich edycji?

– Przyznam, że była to moja najbardziej stresująca prezentacja, ale udowodniłem sobie, że krótki czas wystąpienia nie jest problemem, skoro potrafiłem opowiedzieć o swoim projekcie w zaledwie trzy minuty – mówi Mateusz Szatkowski, doktorant na Politechnice Wrocławskiej, zwycięzca wrocławskiej edycji z 2016 roku. – Zamiast na ilość, postawiłem na jakość. Chciałem być pewien, że odbiorcy zrozumieją i zapamiętają wszystko, o czym opowiadałem.

Jego zdaniem każdy naukowiec, któremu zależy na popularyzowaniu nauki, powinien kształcić w sobie tego typu umiejętności, bo w natłoku informacji, z którymi mamy na co dzień do czynienia, coraz większego znaczenia nabiera prezentowanie wiedzy w atrakcyjny i zrozumiały sposób. To ważne zjawisko dla współczesnej nauki, o czym świadczą cieszące się popularnością inicjatywy, takie jak Uniwersytet Dzieci, Dolnośląski Festiwal Nauki czy Noc Laboratoriów.

Falling Walls Lab to też fantastyczna przygoda. Podczas listopadowych finałów Berlin zamienia się w światową stolicę nauki, innowacji i inspiracji. Organizowany co roku w wielu krajach konkurs jest wydarzeniem towarzyszącym Falling Walls, międzynarodowej konferencji, której idea upamiętnia upadek muru berlińskiego i zachęca do odważnych działań na miarę ówczesnych zdarzeń. Biorą w niej udział eksperci z całego świata. Dr Jakub Jankowski, absolwent UWr, specjalista w dziedzinie fizyki teoretycznej wspomina zwłaszcza spotkanie Williama Phillipsa, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za rozwój metod chłodzenia i pułapkowania atomów laserem.

– Dzięki Falling Walls można poznać niesamowitych ludzi i różnorodną tematykę przez nich podejmowaną. Okazuje się, że są na świecie ważne problemy, o których byśmy nigdy nie pomyśleli, a których rozwiązanie może mieć wpływ na naszą codzienność. Skłania to do przemyślenia własnej aktywności i odkrycia nowych, inspirujących kierunków rozwoju – mówi Jankowski. – To naprawdę wyjątkowe przeżycie i najzwyczajniej w świecie dobra zabawa.

O tym, jak lokalny etap Falling Walls Lab organizowany przez Uniwersytet Wrocławski wyglądał w ubiegłym roku, można przeczytać tutaj.

Dodane przez: Dariusz Tomaszczyk

9 Wrz 2020

ostatnia modyfikacja: 18 Wrz 2020