Strona używa plików cookies więcej

Konferencje / Wydarzenia / 18 Maj

Fascynujący Dzień Roślin

Zbliża się czwarta edycja międzynarodowej akcji „Fascynujący Świat Roślin”. która będzie odbywać się na całym świecie pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (EPSO – European Plant Science Organization). W czwartek 18 maja będzie można podziwiać pracę naukowców, badających rośliny.

–  Rośliny są fascynujące. Ich życie zawsze zaczyna się od maleńkiego nasiona umieszczonego w glebie. Z niego wyrosnąć może wiele zielonych żyjących istot – od drobnych ziół do wielkich drzew, od kwiatów ozdobnych do roślin uprawnych, od których zależy życie wszystkich zwierząt i przetrwanie ludzi na planecie Ziemia. Biologowie roślin oceniają, że na świecie istnieje około 250 000 gatunków roślin. Mamy nadzieję, że naszą inicjatywą ponownie zasadzimy wiele wirtualnych, lecz stale kiełkujących nasion, które w zbiorowym umyśle europejskich i światowych społeczeństw posieją przekonanie, że nauki o roślinach mają do odegrania kluczową rolę w kształtowaniu teraźniejszego i przyszłego krajobrazu społecznego i środowiskowego ludzkości – podkreślają organizatorzy.

W wydarzeniu biorą również udział pracownicy Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczniowie gimnazjum, o godz. 10.00 mogą wziąć udział w laboratorium „Gra w kolory – czyli sekrety barwinków roślinnych, które poprowadzą dr Ewa Młodzińska-Michta z Instytutu Biologii Eksperymentalnej z Zakładu Fizjologii Molekularnej Roślin oraz studenci SKNBER, czyli Julia Dziubek i Natalia Kuliżek. Uczestnicy wspólnie z naukowcami będą otrzymywać różne barwniki z wybranych roślin, przeprowadzać chromatografię bibułową i obserwować jak zmienia się barwa antocyjanów w zależności od odczynu pH.

Punktualnie o godz. 12.00 rozpoczną się kolejne zajęcia w laboratorium dla dzieci od 10 lat, które poprowadzi dr hab. Magdalena Migocka oraz Dagmara Jakubowska z Instytutu Biologii Eksperymentalnej z Zakładu Fizjologii Molekularnej Roślin. Zajęcia skierowane są do osób, które chciałyby nauczyć się naukowej, stosowanej na co dzień w laboratoriach metody izolacji DNA z tkanek roślinnych oraz oceny ilości i czystości próbek DNA.

Godz.15.00 to czas warsztatów, przygotowanych przez dr Alicję Dołzbłasz i dr Katarzynę Sokołowską z Instytutu Biologii Eksperymentalnej z Zakładu Biologii Rozwoju Roślin. Warsztaty skierowane są do młodszych dzieci w wieku 8-10 lat, które będą miały okazję poznać bogactwo budowy i piękno różnorodnych kwiatów za pomocą mikroskopu.

Szczegółowy opis zajęć i warsztatów dostępny na stronie

Na zajęcia można zgłaszać się za pośrednictwem strony

Laboratoria i warsztaty odbędą się Instytucie Biologii Eksperymentalnej Uniwersytetu Wrocławskiego, przy ul. Kanonia 6/8. Laboratoria w sali 318 a warsztaty w sali 319.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

28 Sty 2017

ostatnia modyfikacja: 19 maja 2017