Badania / Nauka / Wydarzenia

Fizycy z UWr o supernowych w Nature Astronomy

Wyniki badań uzyskane przez dra hab. Tobiasa Fischera z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz międzynarodową grupę badaczy przyczynią się do rozwiązania jednej z największych zagadek astrofizyki.

Pochodzenie oraz natura wybuchów masywnych gwiazd znanych jako supernowe to zjawiska zaliczane do najbardziej energetycznych eksplozji we Wszechświecie. Dzięki inicjatywie dra hab. Tobiasa Fischera z Zakładu Teorii Cząstek Elementarnych – oraz współpracującemu z nim międzynarodowemu zespołowi badaczy (m.in. z Darmstadt) – po raz pierwszy udało się pokazać, że pojawienie się egzotycznych cząstek w ekstremalnych warunkach może prowadzić do wybuchu supernowych. Na temat istnienia materii znanej jako plazma kwarkowo-gluonowa spekulowano już od dawna. Dzięki otrzymanym wynikom możliwe będzie jej badanie w kontekście przyszłych eksplozji galaktycznych.

Podsumowujący wyniki badań artykuł – „Uwolnienie kwarków jako mechanizm wybuchu supernowej w procesie powstawania masywnych błękitnych nadolbrzymów” („Quark deconfinement as a supernova explosion engine for massive blue supergiant stars”) – 22 października został opublikowany przez prestiżowe pismo „Nature Astronomy”. Na razie można znaleźć go na stronie internetowej, pojawi się też w papierowym wydaniu magazynu.

Dodane przez: Michał Raińczuk

25 Paź 2018