Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia

Gloria Artis dla Chóru Gaudium UWr

Chór Gaudium, Alan Urbanek
Fot. Magdalena Marcula/UWr/CC BY 2.0

1 października, w dniu rozpoczęcia nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim, Chór Gaudium, obchodzący w bieżącym roku Jubileusz 35-lecia działalności artystycznej, zostanie uhonorowany Medalem Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS, nadanym decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gloria Artis to jedno z najważniejszych polskich wyróżnień przyznawanych najwybitniejszym twórcom, artystom i zespołom. Chór Gaudium jest jedynym wrocławskim chórem akademickim, któremu przyznano tak prestiżowe wyróżnienie.

Gaudium należy do ścisłej czołówki akademickich zespołów chóralnych w Polsce. Zespół konsekwentnie koncentruje się na wykonawstwie utworów polskich kompozytorów, ze szczególnym uwzględnieniem kompozytorów współczesnych. Jest jedynym w Polsce zespołem, który przygotował i wielokrotnie wykonywał (m.in. w Katedrze Ormiańskiej we Lwowie) „Liturgię Polskich Ormian”, „Liturgię Polskich Ormian na Wielkanoc” oraz „Ormiańskie Requiem” w opracowaniu Stanisława Śmiełowskiego. W dorobku Chóru znajdują się pierwsze wrocławskie wykonania „Misterium Krzyża Świętego” Andrzeja Nikodemowicza czy pierwsze po warszawskiej premierze wykonanie słynnego „Przymierza” Michała Lorenca. W repertuarze Chóru jest również oratorium „Święta Jadwiga Patronka Porozumienia” wrocławskiego kompozytora Mirosława Gąsieńca, „Nieszpory Ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza czy słynna „Missa pro Pace” Wojciecha Kilara. Ponadto Chór zrealizował pierwsze we Wrocławiu prezentacje dzieł oratoryjnych Metropolity Hilariona (Alfiejewa), m.in. „Pasję wg Św. Mateusza”, „Stabat Mater” czy „De Profundis”.

Chór koncertował dotychczas w kilkunastu państwach Europy, w USA, Kanadzie oraz Chinach. Zdobywał nagrody na międzynarodowych festiwalach i konkursach chóralnych. Jest jedynym wrocławskim chórem uhonorowanym Wrocławską Nagrodą Muzyczną oraz Złotym Medalem Uniwersytetu Wrocławskiego. Dotychczasowy dorobek Gaudium to ponad tysiąc koncertów z muzyką chóralną a cappella oraz z dziełami oratoryjnymi.

Założycielem i pierwszym dyrygentem Chóru był wrocławski chórmistrz Mieczysław Matuszczak. Od 1992 roku kierownikiem artystycznym i dyrygentem Gaudium jest prof. Alan Urbanek.

Dodane przez: Michał Raińczuk

17 Wrz 2018

ostatnia modyfikacja: 8 Paź 2018