Strona używa plików cookies więcej

Badania / Ludzie / Nauka / Wydarzenia

Gościnna profesura w Kamerunie

Dr hab. Monika Wolting, prof. UWr, z Instytutu Filologii Germańskiej spędziła kilka tygodni w Kamerunie. W ramach seminarium literaturoznawczego poprowadziła tam m.in. warsztaty dla studentów – „Malować jak Hesse”.

Monika Wolting przebywała w Kamerunie na przełomie lutego i marca. Do Afryki pojechała na zaproszenie kolegów po fachu z Uniwersytetu w Dschang.

– Celem mojego wyjazdu była nauka, badania literaturoznawcze. Od dawna fascynuje mnie temat postkolonializmu, zwłaszcza w kontekście globalnego podobieństwa ludzkich doświadczeń – mówi Monika Wolting. – Poproszono mnie również o przyjęcie profesury gościnnej, na co oczywiście bardzo chętnie się zgodziłam.

Spotkanie z afrykańskimi studentami, którego była bardzo ciekawa, okazało się niezwykle pozytywnym przeżyciem.

– Podczas zajęć „Malować jak Hesse” pokazałam im inną możliwość pracy z literaturą – mówi Monika Wolting. – Herman Hesse malował akwarele – z różnych powodów: żeby się wyciszyć, uspokoić wewnętrznie – które dobrze obrazowały jego wizję świata. Chciałam, aby studenci też tego spróbowali. Byli bardzo aktywni, od razu zaangażowali się w zajęcia. To było dla nich zupełnie nowe doświadczenie. Odkrywali literaturę poprzez własną kreatywność.

Wizyta w Kamerunie była również doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy na temat tamtejszej literatury z czasów, kiedy kraj był niemiecką kolonią.

– Moi kameruńscy koledzy włożyli już wiele pracy w archiwizowanie tekstów z tamtego okresu – mówi Monika Wolting. – Mamy wiele pomysłów na wykorzystanie tych materiałów. Planujemy kontynuować współpracę, myślimy o wspólnych publikacjach. A za dwa lata znajomi z Kamerunu przyjadą do Wrocławia.

Dodane przez: Michał Raińczuk

25 Kwi 2018

ostatnia modyfikacja: 7 maja 2018