Doktoranci / Nauka / Pracownicy / Studenci / Wydarzenia

Greckie mity na rzymskich sarkofagach

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza 1 marca 2019 o godzinie 11.00 na wykład towarzyszący wystawie „Pod znakiem Wenus. Rzeźba i relief starożytnej Grecji i Rzymu”, który w Oratorium Marianum wygłosi dr hab. Monika Rekowska, adiunkt w Zakładzie Archeologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego.

W rzymskich praktykach sepulkralnych, od samego początku kształtowania się państwowości i założenia miasta Rzymu równorzędną rolę odgrywały kremacja i inhumacja. Wybór porządku odnosił się do tradycji danego rodu lub plemienia, miał charakter etniczny i społeczny. Niemniej, od II wieku, zapewne pod wpływem religii orientalnych, być może także za sprawą szerzącego się chrześcijaństwa, czy zdobywającej popularność filozofii neopitagorejskiej zaczął dominować pochówek szkieletowy. Można przypuszczać, że na taką radykalną zmianę oddziałała także moda na ozdobne marmurowe trumny, czyli sarkofagi, które ze względu na użyty do ich produkcji drogi materiał, duże rozmiary i dekoracyjność pozwalały na ostentacyjną wręcz demonstrację statusu społecznego i bogactwa zmarłej/go i jej/go rodziny. Sposób zdobienia sarkofagu był wypadkową wielu czynników, ale szczególną popularnością cieszyła się dekoracja o tematyce mitologicznej. Sięgnięcie do greckich mitów było jeszcze jednym sposobem pokazania swojego wykształcenia i ogłady. Jednak nie wszystkie mity cieszyły się jednakową popularnością – zapewne dlatego, że miały symboliczne znaczenie. W trakcie wykładu zastanowimy się wspólnie nad znaczeniem wybieranych mitów, m. in. odpowiadając na pytanie, dlaczego jednym z ulubionych bohaterów, zwłaszcza na sarkofagach dziecięcych, był Meleager, natomiast nigdy nie sięgano do cyklu trojańskiego.

Po wykładzie odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie, na której będzie można zobaczyć m.in. marmurowy sarkofag dziecięcy z przedstawieniem łowów kalidońskich z 2 poł. III w. (z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, Oddziału w Nieborowie i Arkadii).

Wstęp wolny!

Dodane przez: Urszula Bończuk-Dawidziuk