Inauguracja roku akademickiego 2018/2019. Fotorelacja

– Spotykamy się 1 października, otwierając wspólnie nowy rok akademicki, który wprowadza nas w zupełnie nową rzeczywistość. Pozwólcie państwo, że zacznę od podzielenia się radością, że „wspólnie” nie oznacza w naszym przypadku jedynie zebrania się w tej samej sali, ale rzeczywistą, codzienną współpracę, wsparcie i gotowość pomocy. Śmiało powiem, że Wrocław jest także pod tym względem zupełnie wyjątkowy. Cieszy więc, że nasza uroczystość zgromadziła tak wielu znamienitych gości – mówił prof. dr hab. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, przewodniczący Kolegium Rektorów Wrocławia i Opola, podczas poniedziałkowej Inauguracji Środowiskowej.

1 października gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego tradycyjnie zamienił się centrum akademickiego Wrocławia. Najpierw w Oratorium Marianum odbyły się uroczystości związane z rozpoczęciem nowego roku akademickiego, a następnie, w tym samym miejscu, w ramach Inauguracji Środowiskowej, spotkali się rektorzy, wykładowcy i studenci wrocławskich uczelni. Do tych ostatnich prof. Marek Ziętek mówił:

– Wrocław jest miastem, który swą akademickością może się pod wieloma względami poszczycić. W ogólnopolskich rankingach zajmujemy czołowe pozycje, to cieszy, choć przecież już nie Warszawę czy Kraków, ale Berlin, Londyn i Paryż stawiamy sobie dziś na horyzoncie.

Przypomnijmy, że w trakcie inauguracji nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim austriacki Krzyż Honorowy za Zasługi w Dziedzinie Nauki i Sztuki z rąk ambasadora Republiki Austrii w Polsce dra Wernera Almhofera odebrał dr Krzysztof Huszcza z Instytutu Filologii Germańskiej. Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uhonorowany został Chór Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium”. Wręczono również Nagrody Księżnej Jadwigi Śląskiej. Tegorocznymi laureatami zostali Jerzy Owsiak, dziennikarz, działacz społeczny, twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej i festiwalu Przystanek Woodstock, oraz prof. Matthias Weber, wybitny historyk, germanista, kulturoznawca i śląskoznawca. W trakcie Inauguracji Środowiskowej wręczono z kolei Wrocławską Nagrodę Naukową. Laureat, prof. dr hab. inż. Jerzy Jasienko z Politechniki Wrocławskiej, zgodnie z tradycją wygłosił wykład inauguracyjny – „Zabytki – zagrożenia i przekształcenia”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z obu poniedziałkowych uroczystości.

Dodane przez: Michał Raińczuk

3 Paź 2018