Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska

dr hab. Jacek Szczepański
jacek.szczepanski@uwr.edu.pl

INFORMACJE O WYDZIALE

W skład Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska, wyodrębnionego w 2006 r. ze struktur dawnego Wydziału Nauk Przyrodniczych, wchodzą Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego oraz Instytut Nauk Geologicznych. Wydział prowadzi ścisłą współpracę z władzami regionu w zakresie wielu zagadnień dotyczących m.in. zjawisk społeczno-gospodarczych, turystyki, kartografii, klimatu, zasobu surowców mineralnych i ich wykorzystania, wód podziemnych i geośrodowiskowych. Na wydziale powstało wiele studiów na zlecenie różnych instytucji np. o zasobach wód podziemnych dla Coca Coli, o alternatywnych źródłach zaopatrzenia Wrocławia w wodę dla Urzędu Miejskiego Wrocławia, o oddziaływaniu na środowisko dla Polifarbu Cieszyn-Wrocław SA. Ponadto utrzymywana jest ścisła współpraca m.in. z Ministerstwem Środowiska, Polską Akademią Nauk, KGHM Polska Miedź. Ta zakrojona na szeroką skalę współpraca oraz opracowane w ostatnim czasie liczne mapy, dokumentacje geologiczne, ekspertyzy i inne materiały na zlecenie różnych jednostek gospodarczych, są potwierdzeniem tego, że wydział posiada doskonałą kadrę naukową, która z jednej strony działa na rzecz społeczeństwa i rozwoju regionu, a z drugiej – kształci doskonale przygotowanych do podjęcia pracy absolwentów. Wysoki poziom kształcenia na wydziale został potwierdzony przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych, który w 2017 r. przyznał wydziałowi ocenę A.
Wydział dysponuje dwoma muzeami – geologicznym i mineralogicznym. Posiada też stację polarną na Spitsbergenie i stację meteorologiczną na Szrenicy.