Instytut Historyczny. Kolejny etap remontu zakończony

26 września o godz. 10.00 nastąpi otwarcie południowego skrzydła Instytutu Historycznego po trwającym prawie rok kapitalnym remoncie i przebudowie.

Prace objęły wymianę: wszystkich stropów z drewnianych na żelbetonowe, instalacji wodno-kanalizacyjnych, C.O., elektrycznych i sieciowych. Dodatkowo przebudowane zostało kompleksowo znajdujące się w części piwnicznej pomieszczenie węzła cieplnego, obsługującego nie tylko Instytut Historyczny, ale i sąsiednie budynki uniwersyteckie. W miejsce czterech kondygnacji użytkowych przed remontem, po jego zakończeniu Instytut Historyczny w zrewitalizowanym skrzydle południowym posiada sześć kondygnacji: w wysokim parterze nadbudowano antresolę, a nieużytkowy strych zagospodarowany został na piętro z gabinetami dla pracowników badawczo-dydaktycznych.

Dzięki remontowi Instytut Historyczny zyskał nowoczesną czytelnię czasopism oraz zapas powierzchni magazynowej dla księgozbioru Biblioteki Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego im. Profesora Adama Galosa, który obecnie liczy ponad 150 tys. woluminów wydawnictw zwartych i ponad 30 tys. czasopism naukowych krajowych i zagranicznych. W wyremontowanym skrzydle znalazła się ponadto sala wykładowa z poddanym renowacji zabytkowym wyposażeniem, w tym z ławkami z początku XX w. Równocześnie sala wyposażona została w pełni multimedialnie, stanowiąc połączenie tradycji z nowoczesnością. Na studentów czekają ponadto nowe węzły sanitarne na każdej z kondygnacji.

Inwestycja rozpoczęta jesienią 2018 r. kosztowała 6 901 256,02 zł brutto. Remont możliwy był dzięki dotacji celowej przyznanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji pn. „Przebudowa i rozbudowa budynku Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Szewskiej 49 we Wrocławiu – część II”. Tym sposobem znacząca część kosztów pokryta została ze środków budżetu państwa.

Zakończenie ostatniego etapu remontu dawnego pałacu Piastów legnicko-brzeskich, w którym mieści się Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego, obejmującego część skrzydła północnego i całe skrzydło wschodnie od strony ulicy Szewskiej, zaplanowane jest na koniec 2021 r.

Dodane przez: Michał Raińczuk

25 Wrz 2019