Konferencje / Ludzie / Nauka / Wydarzenia

IV Międzynarodowa Konferencja Biblijna pt. Biblia w interpretacji i egzegezie

W dniach 24–25 maja 2017 r. jednym z ważniejszych wydarzeń w Ostrowie Wielkopolskim była odbywająca się w murach placówki naukowej Uniwersytetu Wrocławskiego IV Międzynarodowa Konferencja Biblijna pt. „Biblia w interpretacji i egzegezie”. Jej organizatorem była Pracownia Starożytnego Bliskiego Wschodu i Tradycji Biblijnej Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych UWr. Na tegorocznej konferencji wystąpiło z wykładami 26 naukowców, którzy przybyli z zagranicy (Czechy, Słowacja i Litwa) oraz z licznych ośrodków naukowych w Polsce (UW, UKSW, UWM, UP JP II, US, UO, UMK, PWT we Wrocławiu, EWST, ATH w Bielsku-Białej oraz UWr).

Uroczystą inaugurację konferencji zaszczyciły swoją obecnością władze samorządowe Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz dyrektorzy placówek muzealnych i kulturalnych oraz szkół zarówno z Ostrowa, jak i okolicznych miejscowości, z którymi Ośrodek przez lata swego istnienia nawiązał współpracę.

Do prelegentów i przybyłych gości zwrócił się w ciepłych słowach kierownik Pracowni Starożytnego Bliskiego Wschodu i Tradycji Biblijnej, dr Krzysztof Morta, który w imieniu komitetu organizacyjnego oraz komitetu naukowego konferencji podziękował za tak liczne przybycie i zainteresowanie tą naukową inicjatywą Uniwersytetu Wrocławskiego. W imieniu gospodarzy Miasta życzliwe słowa do uczestników konferencji skierował Jarosław Lisiecki, Przewodniczący Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. Warto podkreślić, iż Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. JM. prof. dr hab. Adam Jezierski skierował do organizatorów i prelegentów list, w którym gratulował już czwartej takiej konferencji, życząc także owocnych obrad.

Rozpoczęcie konferencji wzbogacił program artystyczny przygotowany przez studentki z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu: p. Magdalenę Dul (gitara), p. Karolinę Napieralską (pianino) i p. Roksanę Nawrocką (solistka). Wykład inauguracyjny pt. „Komentarz do Apokalipsy Ekumeniusza na tle egzegezy patrystycznej” wygłosił prof. dr hab. Michał Wojciechowski z UWM w Olsztynie. W tej części konferencji uczestniczyła licznie zgromadzona ostrowska młodzież licealna, osoby zainteresowane biblijną problematyką, nauczyciele akademiccy, pracownicy placówek oświatowych i kulturalnych oraz mediów.

Uczestnicy konferencji Biblia w interpretacji i egzegezie

Autor tekstu: Dr Magdalena Jóźwiak

Sekretarz IV Międzynarodowej Konferencji Biblijnej