IV szkoła letnia public history

7-11 czerwca 2021 r. na platformie Zoom odbyła się czwarta szkoła letnia public history, którą zorganizowały dr hab. Joanna Wojdon, prof. UWr, dr Dorota Wiśniewska oraz mgr Marta Kopiniak (Instytut Historyczny). Wydarzenie współorganizowały Centrum Historii Zajezdnia oraz International Federation for Public History, a patronatem objęła je Komisja Historii w Przestrzeni Publicznej KNH PAN. Aktywny udział w szkole wzięło 50 osób, w tym 14 z Polski i 36 z zagranicy (Brazylia, Francja, Grecja, Indie, Irlandia, Kanada, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Rosja, Turcja, Ukraina, Stany Zjednoczone, Węgry, Wielka Brytania, Włochy). Ponadto każda sesja gromadziła przed ekranami od 40 do 70 uczestników biernych.

Wykład otwierający wygłosił prof. Dominic A. Pacyga (Columbia College Chicago), który skupił się na atrakcyjnych sposobach opowiadania o przeszłości. Mgr Marek Szajda (Centrum Historii Zajezdnia/Instytut Historyczny) przeprowadził warsztaty na temat historii mówionej, a dr hab. Dobrochna Kałwa z Uniwersytetu Warszawskiego przygotowała zajęcia zatytułowane „Gendering public history”. W ramach szkoły odbyła się także dyskusja poświęcona kształceniu na kierunkach public history na uniwersytetach w Europie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Studenci, doktoranci, młodzi badacze i praktycy przedstawili swoje projekty w 11 sesjach. Dotyczyły one metodologii public history, projektowania i tworzenia treści historycznych oraz szeroko pojętej historii w przestrzeni publicznej. Dokładny program można znaleźć na stronie projektu.

Dodane przez: Agata Kreska

13 lip 2021