Jak brzmi wrocławska alternatywa muzyczna?

Zapraszamy na pierwsze w tym semestrze spotkanie w ramach Akademii Miejskiej, które odbędzie się w czwartek 10 października o 18.00 w Barbarze. Wspólnie zastanowimy się, jak funkcjonuje alternatywna wrocławska scena muzyczna.

Podczas spotkania „Jak brzmi wrocławska alternatywa?” punktem wyjścia do rozmów będą zaprezentowane w trakcie wykładu wyniki badań przeprowadzonych przez Pawła Piotrowicza w ramach programu Praktycy Kultury Strefy Kultury Wrocław. Analizy dotyczyły alternatywnych przestrzeni kultury we Wrocławiu i koncentrowały się na kwestii tego, czym jest alternatywa i jakie ma znaczenie dla partycypacji w kulturze mieszkańców Wrocławia. Zapytamy o strategie przeciwdziałania różnego typu barierom utrudniającym swobodny rozwój działalności twórczej.

Na wrocławskim Nadodrzu od 19 lat działa Centrum Reanimacji Kultury, a w jego ramach m.in. CRK Salka. Podczas październikowego wydarzenia Paweł Piotrowicz opowie o wynikach badań, które w ramach programu Praktycy Kultury prowadził z Martą Trawińską i Karolem Paczkowskim w CRK.

Gościem spotkania będzie Dawid Bargenda – perkusista zespołu The Kurws, pracownik Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu.

Pierwsza w tym semestrze Akademia Miejska jest wydarzeniem towarzyszącym 3. edycji Konferencja Miasto i Kultura, czyli dwóch dni rozmów o kulturze alternatywnej i alternatywie dla typowych sposobów organizowania kultury.

Czym jest alternatywa kulturalna? Gdzie można ją odnaleźć? Czym się charakteryzuje? Jak działa scena niezależna? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukamy wspólnie już 10 października w Barbarze (ul. Świdnicka 8B).

Na osoby, które wezmą udział w co najmniej dwóch spotkaniach Akademii Miejskiej czeka certyfikat.

grafika promująca cykl Akademia Miejska

Więcej o cyklu:

Miasto to niezwykle skomplikowany i żywy organizm. Naszym celem jest wspólne zrozumienie przemian, jakim podlega w ostatnich dekadach Wrocław. W kolejnym semestrze Akademii Miejskiej przyjrzymy się trzem sposobom korzystania z przestrzeni miejskiej. Na początku będziemy zastanawiać się nad tym, jak funkcjonuje alternatywna wrocławska scena muzyczna. Temat kolejnego spotkania to nowe formy mobilności i przyszłość komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Na samym końcu porozmawiamy o tym, jak zmieniła się kultura kulinarna wrocławian, a wraz z nią także nasze myślenie o przestrzeni i sposób korzystania z miasta. Spotkania będą składać się z dwóch części: z wykładów prowadzonych przez specjalistów oraz dyskusji z praktykami zajmującymi się omawianymi tematami. Cykl stworzony został przede wszystkim z myślą o licealistach i studentach.

Program:

10.10 | Jak brzmi wrocławska alternatywa?
wykład: Paweł Piotrowicz, gość: Dawid Bargenda | The Kurws

7.11 | Jak działa komunikacja miejska?
wykład: Mateusz Kokoszkiewicz, gość: Krzysztof Balawajder

12.12 | Jak je miasto?
wykład: Agnieszka Szydziak,  goście: twórcy wrocławskiej gastronomii

Organizator cyklu: Strefa Kultury Wrocław.
Partner cyklu: Studia miejskie UWr | specjalność w Instytucie Kulturoznawstwa UWr.
Twórcy cyklu: dr Piotr Jakub Fereński, dr hab. Rafał Nahirny, Joanna Panciuchin

Dodane przez: Aleksandra Draus