Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia / 18 Styczeń

Jak oczarowały nas kamienie szlachetne

Instytut Nauk Geologicznych zaprasza na kolejny wykład otwarty z cyklu „Tajemnice Ziemi i Wszechświata”. Tym razem tematem będą materialne i niematerialne wartości kamieni szlachetnych, o których już w najbliższą sobotę opowie Antoni Stryjewski.

Kamienie od zarania dziejów towarzyszyły ludziom w rozwoju ich materialnego i duchowego życia. A wszystko zaczęło się zapewne od odkrycia bogactwa form kryształów i skupień mineralnych, gamy ich barw i odcieni, fantazyjnych deseni i struktur, efektownych zjawisk optycznych. Okazało się, że natura nadzwyczaj hojnie obdarzyła pięknem tę na pozór martwą przyrodę.

Człowiek docenił piękno kamieni szlachetnych oraz przypisał im nadzwyczajne właściwości w sferze ciała i ducha. Z czasem stały się więc one ważnym podmiotem kultury materialnej i duchowej człowieka. Ludzie nadali im też nadzwyczajną wartość… materialną, która pobudzała fantazję poszukiwaczy skarbów, władców żądnych dostojeństwa i kobiet złaknionych cudzej urody, szamanów i szarlatanów, co to kamieniami chcieli leczyć ciało i duszę, ciułaczy spragnionych „twardych” fortun…

Wykład mgr Antoniego Stryjewskiego przybliża ten świat minerałów oraz innych kamiennych wytworów Natury, określanych przez ludzi jako kamienie szlachetne. Uzupełnieniem wykładu będzie pokaz mini-kolekcji okazów kamieni szlachetnych.


Wykład multimedialny „Kamienie szlachetne – natura i oczarowania” połączony z wystawą minerałów
sobota 18 stycznia 2020, godz. 10.00
Instytut Nauk Geologicznych, sala 503, pl. M. Borna 9

Dodane przez: Aleksandra Draus

13 Sty 2020

ostatnia modyfikacja: 20 Sty 2020