Strona używa plików cookies więcej

Studenci / Wydarzenia

Jesteś specjalistą? Zostań mentorem

Dominika Buczkowska, Elżbieta Oleniacz-Czajka
Dominika Buczkowska i Elżbieta Oleniacz-Czajka z Biura Karier UWr | Fot. Magdalena Marcula/UWr/CC BY 2.0

– Gdyby na wcześniejszych etapach mojego życia pojawił się mentor, wielu rzeczy nauczyłabym się szybciej – mówi Katarzyna Toczek, office manager w firmie Lumiverso S.C., jedna ze specjalistek zaangażowanych w realizację programu „Mentoring dla studentów Uniwersytetu Wrocławskiego”. Przygotowania do kolejnej edycji ruszyły już pełną parą.

We wrześniu wystartuje ósma edycja programu „Mentoring dla studentów Uniwersytetu Wrocławskiego”, opartego na nieformalnej relacji, jaką mentor, doświadczony specjalista, potencjalny pracodawca, nawiązuje ze swoim mentee, czyli studentką lub studentem (III roku studiów I stopnia lub studiów II stopnia). W ramach projektu realizowanego przez Biuro Karier UWr mistrzowie i uczniowie spotykają się co najmniej pięć razy. W trakcie zajęć mentorzy dzielą się swoją wiedzą z młodymi ludźmi, którzy dopiero wkraczają na ścieżkę kariery zawodowej. Podczas spotkań mentor nie narzuca swojego zdania i nie udziela gotowych odpowiedzi. Jest dla swojego mentee inspiracją. Pomaga odkryć własny potencjał, wskazuje możliwości rozwoju.

– Studenci bardzo cenią sobie bezpośredni kontakt z mentorem, możliwość zadawania pytań, otwierania się, mówienia o swoich obawach i planach – mówi Dominika Buczkowska, kierowniczka Biura Karier UWr. – Bez dystansu,  szansy na ukrycie się w grupie, za plecami kolegów i koleżanek, mentee zostaje niejako „zmuszony’’ do wejścia w prawdziwą i zarazem merytoryczną relację z mentorem. Ogromne znaczenie ma konfrontacja wyobrażeń na temat danej branży z rzeczywistością rynkową.

– Po raz pierwszy wzięłam udział w programie Uniwersytetu Wrocławskiego trzy lata temu – mówi Katarzyna Toczek z firmy Lumiverso S.C., jedna z mentorek. – Pomyślałam wtedy, że gdyby na wcześniejszych etapach mojego życia pojawił się mentor, pewnie do wielu rzeczy doszłabym wcześniej. I nie chodzi mi jedynie o sukcesy zawodowe, kolejne szczeble kariery, a raczej o wiedzę o dorosłym życiu, o samoświadomość, o umiejętność wybierania tego, co ważne. Jednym słowem – o dojrzałość.

– Towarzyszenie młodym ludziom w momencie podejmowania przez nich trudnych wyborów w tak ważnym okresie, jakim są studia, okazało się dla mnie bardzo motywujące i przyniosło mi dużo radości – dodaje Katarzyna Toczek. – Udział w programie nauczył mnie też sporo pokory i pomógł spojrzeć na własne życie zawodowe z innej, nowej, perspektywy. Dzięki temu sama mogłam podjąć trudne, długo odkładane decyzje. W relacji między mentorem a mentee wygrywają obie strony.

Dobre doświadczenia ze współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim ma też Roman Matysiak, technical manager z firmy PPG, który jako mentor wziął udział w VII edycji programu.

– Pozwoliło mi to zatrzymać się na chwilę i zastanowić się nad tym, czego oczekują na co dzień moi podwładni, którzy często są w wieku mentee – mówi. – Pytania, jakie padały podczas spotkań, często były dla mnie zaskakujące, ale pokazywały, co jest istotne dla młodych ludzi.

Zarówno wśród specjalistów, jak i wśród studentów, program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W ubiegłym roku chęć wzięcia udziału zgłosiło 159 studentek i studentów (z wydziałów: Filologicznego, Biotechnologii, Nauk Społecznych, Nauk Biologicznych, Matematyki i Informatyki, Prawa, Administracji i Ekonomii, Nauk Historycznych i Pedagogicznych) oraz 56 pracodawców, specjalistów z takich dziedzin jak projektowanie, zarządzanie marką, księgowość, bankowość, zarządzanie projektami, ubezpieczenia, administracja, marketing, prawo, HR i IT. Ostatecznie 46 mentorów miało pod opieką 79 mentee.

– Mentorzy wracają do nas w kolejnych edycjach programu, pomimo obowiązków, napiętych harmonogramów i stojących przed nimi wyzwań, których przecież nie brakuje – mówi Dominika Buczkowska.  – Chcą uczestniczyć w niezwykłym procesie wspierania młodych ludzi w rozwoju, dzieląc się historiami własnych sukcesów – oraz niepowodzeń. Mogą na bieżąco obserwować zmiany, które sami zainspirowali.

Co o korzyściach z udziału w programie mieli do powiedzenia studenci? „Znalazłem pracę w branży. Mentor skierował mnie na odpowiednią ścieżkę”. „Zaproponowano mi dalszą współpracę, praktyki oraz udział w projekcie”. „Aktualną pracę zarobkową w pewnym stopniu zawdzięczam spotkaniom z moim mentorem”. „Zyskałam pewność siebie, odwagę do brania udziału w tego typu projektach i przekonanie, że z dorosłymi, doświadczonymi ludźmi da się rozmawiać na luzie”. „Zdobyłam dużą wiedzę o swoich cechach, predyspozycjach i sposobie w jaki mogę je wykorzystać w przyszłości zawodowej”. To tylko kilka wypowiedzi zebranych przez organizatorów po zakończeniu ostatniej edycji.

– W przyszłości chcemy zaprosić do udziału w programie również studentów anglojęzycznych, których spory odsetek chce pozostać we Wrocławiu i rozwijać tutaj swoją karierę zawodową. Dla nich kontakt z mentorem może mieć kluczowe znaczenie w procesie planowania i realizowania kariery w Polsce, również ze względu na wartości międzykulturowe, które w takiej relacji będą mieli okazję rozwijać – mówi Dominika Buczkowska.

Tymczasem rozpędu nabierają przygotowania do kolejnej odsłony programu. 17 września ruszył nabór mentorów (potrwa do 5 października), a 25 października zgłoszenia będą mogli zacząć wysyłać studenci (do 30 listopada). Szkolenia dla mentorów, warsztaty dla mentee i spotkania zostały zaplanowane na pierwszą połowę przyszłego roku. Rekrutację poprowadzi Biuro Karier Uniwersytetu Wrocławskiego, a koordynatorem programu „Mentoring dla Studentów UWr” jest Elżbieta Oleniacz-Czajka (tel. 71 375 71 34, mail: elzbieta.oleniacz-czajka@uwr.edu.pl).

Więcej informacji o programie „Mentoring dla Studentów UWr” można znaleźć na stronie Biura Karier Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dodane przez: Michał Raińczuk

17 Wrz 2018

ostatnia modyfikacja: 8 Paź 2018