Ludzie / Nauka / Wydarzenia

Kawiarnia Ziemiańska w Instytucie Historycznym

„Kawiarnia Ziemiańska” jako wydarzenie w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego jest pomysłem opiekuna naukowego Koła Historii XX wieku – pani dr hab. Joanny Nowosielskiej-Sobel. Dlaczego taki pomysł? Ponieważ studenci nim przychodzą na studia robią bardzo dużo ciekawych rzeczy zaczynając od przedstawień teatralnych po występy kabaretowe kończąc. Po czym przychodząc na studia, często wpadają w rutynę nauki i życia studenckiego a koła naukowe kojarzą się większości z referatami i konferencjami. Dlatego aby ich zaktywizować powstał pomysł projektu „Kawiarni Ziemiańska”.

Będzie to też o tyle nietypowe wydarzenie, ponieważ oprócz studentów współtworzą je uczniowie z wrocławskich liceów takich jak: IX, X i XII LO. A jednocześnie twórcy będą odbiorcami. Jak to możliwe? Każdy został zaangażowany w odpowiednią do jego zainteresowań sekcje np. kabaret, kino, muzyka, kulinaria czy wiele innych. A cały swój czas poświęca na przygotowanie swojego fragmentu projektu, który po połączeniu da nam spójną całość. Przygotowanie do tego projektu trwały od czerwca tego roku a od października nabrały mocnego tempa, które cały czas przyspiesza.

Podczas wydarzenia chcemy odzwierciedlić klimat kawiarni „Ziemiańskiej” jako miejsca charakterystycznego dla elit epoki II Rzeczpospolitej Polskiej. Dlatego każdy z współtwórców będzie ubrany w strój z epoki co da dodatkowy klimat. Przez to wydarzenie w niekonwencjonalny sposób chcemy przybliżyć wszystkim gościom Kawiarni klimat epoki, ale przede wszystkim przekazać wydarzenia historyczne.

Jest to ogromne i pierwszy raz tego typu wydarzenie, na pewno w naszym Instytucie, ale możliwe, że także i w Polsce. Oprócz prezentacji wyżej wymienionych części odbędzie się konkurs dla szkół gdzie uczniowie będą rywalizować sprawdzając swoją wiedzę na temat filmu, radia, literatów a także na wybiegu mody. W realizację tego przedsięwzięcia jest zaangażowanych około 120 osób ze szkół w postaci uczniów i nauczycieli w osobach: Albiny Rosłanowskiej (LO IX), Ewy Piwnik, Agnieszki Ziółek, Marcina Sawickiego (LO X) oraz Magdaleny Gumienny-Nowak (LO XII) oraz studentów z SKN Historii XX w. im. prof. W. Wrzesińskiego oraz z Zespołu Tańca Dawnego UWr ze swoimi opiekunami w osobach dr hab. Joanny Nowosielskiej-Sobel oraz dr hab. Filipa Wolańskiego prof. UWr.

Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia „Kawiarni Ziemiańska”, która będzie czynna od 10:00 do 14:00, 13 listopada bieżącego roku w audytorium Instytutu Historycznego UWr przy ul. Szewskiej 49.

Dodane przez: Agata Sałamaj

6 Lis 2017

ostatnia modyfikacja: 9 Lis 2017

Licencja Creative Commons Powyższy artykuł może być kopiowany i rozpowszechniany w ramach CC BY 2.0.