Badania / Ludzie / Wydarzenia

Kiedy i jak szczepienia przeciw Covid-19?

We Wrocławiu rozpoczęły się szczepienia pracowników służby zdrowia przeciw koronawirusowi szczepionką Pfizera. Szczepienia chętnych z priorytetowej grupy „zero”, w której znajdują się także pracownicy i studenci kierunków medycznych z Uniwersytetu Medycznego trwają do 14 stycznia. Od 15 stycznia ruszą szczepienia dla pozostałych nauczycieli szkół wyższych, w tym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) poinformowało w komunikacie opublikowanym we wtorek na swojej stronie internetowej, że pracownicy i studenci kierunków medycznych znajdują się w priorytetowej grupy „zero” i będą się szczepić przeciwko COVID19 do 14 stycznia. Podkreślono, że z racji swoich zawodowych obowiązków mogą zostać zaszczepieni w pierwszej kolejności.

We Wrocławiu takie szczepienia już trwają np. w Klinikach na Chełmońskiego. Szczepieni są studenci, lekarze i wykładowcy Uniwersytetu Medycznego oraz pozostałych placówek medycznych.

Co mają zrobić pracownicy pozostałych uczelni wyższych w tym Uniwersytetu Wrocławskiego, by zaszczepić się jak najszybciej?

Według informacji jakie otrzymaliśmy z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pracownicy pozostałych niemedycznych uczelni wyższych w tym Uniwersytetu Wrocławskiego mają zapisywać się na szczepienia (które będą realizowane po 15.01.2020) według poniższej procedury od początku 2021 roku. Niestety, część placówek wykonujących szczepienia odsyła chętnych, informując, że zgłoszenia, będzie przyjmowała po 15.01. Inne zapisy robią już teraz, zastrzegając, że będą informować, kiedy należy zgłosić się na szczepienie:

Poszczególne etapy procedury to:

1. Rejestracja – online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
  2. Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza.
  3. Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
  4. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

Szczepienia będą realizowane w:

• przychodniach (POZ),
  • szpitalach,
  • szpitalach rezerwowych,
  • u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.
  • innych stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej),
  • mobilnych zespołach szczepiących,
  • centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Zgodnie z programem szczepień ochronnych, punkt szczepień uruchomiono w każdej gminie. Wkrótce opublikujemy mapkę z punktami pobrań i szczepień w całej Polsce z wygodną wyszukiwarką.

Dodane przez: Tomasz Sikora

30 Gru 2020