O tym, że kolej to najbardziej ekologiczny i bezpieczny środek transportu, nie trzeba już dzisiaj nikogo przekonywać. To oczywiste. Czy jednak kolej jest również wygodna? Czy warto nią jeździć na co dzień do szkoły, na studia, a potem do pracy?

Czasy, kiedy pociągi były brudne i niebezpieczne, a podróż między niezbyt odległymi miejscowościami ciągnęła się godzinami dawno już odeszły w przeszłość. Koleje Dolnośląskie, które obsługują już większość tras w aglomeracji wrocławskiej, posiadają jedne z najnowocześniejszych pociągów w Polsce.

Jeśli jesteś przyszłym psychologiem lub pedagogiem, to dojazd na studia koleją jest dla ciebie idealnym rozwiązaniem, bo budynek Instytutów Pedagogiki i Psychologii jest położony prawie dokładnie vis-a-vis wrocławskiego dworca głównego. Dojedziesz tu pociągiem z każdej stacji czy przystanku we Wrocławiu w mniej niż 25 minut, a z większości przystanków i stacji w aglomeracji wrocławskiej w mniej niż godzinę. Pociąg będzie w tym wypadku bezkonkurencyjny.

Jeśli studiujesz w kampusie grunwaldzkim to musisz przygotować się na dwudziestopięciominutowy spacer. Możesz też skorzystać z komunikacji miejskiej, jednak tramwaje na tym odcinku nie mają całkowicie wydzielonego torowiska, a więc nieraz jazda może zająć więcej czasu niż dojście. Jeśli się spieszysz, to dobrym rozwiązaniem może okazać się rower miejski. Będzie to też rozwiązanie całkowicie darmowe, bo do 20 minut – co na pokonanie dwóch kilometrów dzielących dworzec od kampusu wystarczy ci bez problemu – przejazd rowerem miejskim jest bezpłatny.

Jeśli studiujesz w centralnym kampusie leopoldyńskim, położonym na północ od wrocławskiego rynku, to z dworca głównego będziesz miał tutaj mniej niż pół godziny, a z dworca Wrocław Nadodrze trochę ponad 20 minut. Do położonej po drugiej strony Odry części kampusu – budynki przy pl. Maxa Borna – zdecydowanie bliżej jest z dworca Nadodrze. Dotrzesz tu w kwadrans. Oczywiście zawsze może też być szybciej, jeśli zdecydujesz się skorzystać z roweru miejskiego.

Do ostatniego z uniwersyteckich kampusów, położonego przy ul. Koszarowej, jest szczególnie trudno dojechać zarówno komunikacją miejską, jak i własnym samochodem. Jednak z przystanku kolejowego Wrocław Sołtysowice można tu dojść w zaledwie 20 minut (rower to około 8 minutowy przejazd).

Jak więc widać, do prawie wszystkich uniwersyteckich lokalizacji łatwo można dotrzeć pociągiem. Aby jednak w pełni korzystać z dobrodziejstw komunikacji kolejowej, trzeba też móc szybko dostać się na najbliższy przystanek kolejowy ze swojego miejsca zamieszkania. Najlepiej szukać lokum w odległości do 15 minut piechotą od kolei, bo wtedy można mieć pewność, że czas door-to-door będzie konkurencyjny zarówno wobec własnego samochodu, jak i komunikacji miejskiej. A poza tym będziecie mogli czas dojazdu poświęcić na czytanie książki lub powtórkę przed kolokwium.

Studenci w pociągu