Kolej to obecnie najwygodniejszy i najszybszy środek komunikacji w dużych aglomeracjach miejskich, takich jak Wrocław. Wybierając pociąg na pewno nie utkniecie w korkach, a wybierając Koleje Dolnośląskie będziecie mogli spędzić podróż wygodnie w klimatyzowanym wagonie, co przy coraz cieplejszych dniach nie jest bez znaczenia. Pociąg to także idealne miejsce do pracy czy nauki i o ile na dalszych trasach pojawiają się białe plamy sieci komórkowych, o tyle w pobliżu Wrocławia przerwy w dostępie do wi-fi prawie nie występują.

Jeśli waszą stacją docelową jest Wrocław Nadodrze lub Wrocław Sołtysowice, czyli studiujecie w kampusie leopoldyńskim lub na ul. Koszarowej czy ul. Przybyszewskiego, to najlepiej znaleźć sobie mieszkanie lub stancję przy liniach kolejowych do Trzebnicy, Oleśnicy lub Jelcza-Laskowic przez Wojnów. Szczególnie ta ostatnia linia, otwarta ponownie pod koniec zeszłego roku, jest warta uwagi. Dzięki porozumieniu władz wojewódzkich z samorządami, przez które przechodzi ta linia kolejowa i partycypacji tych ostatnich w kosztach uruchamiania połączeń już od najbliższego roku akademickiego tą trasą kursować będzie 15 par pociągów każdego dnia.

Całkiem możliwe, że w kolejnych latach połączeń na tej, jak i innych liniach będzie więcej. 29 października 2021 roku, podczas sesji Sejmiku Dolnośląskiego, wszystkich 36 radnych wojewódzkich, niezależne od przynależności politycznej, poparło złożony przez stowarzyszenie Akcję Miasto projekt uchwały w sprawie kolei aglomeracyjnej. – Widzimy ogromne zainteresowanie połączeniami w ramach budowanej przez nas kolei aglomeracyjnej. Będziemy dalej rozwijać dolnośląską kolej w oparciu o standardowe kursy, ekspresy regionalne i połączenia aglomeracyjne, docelowo tworząc spójną sieć, odpowiadającą potrzebom mieszkańców całego województwa – mówi Tymoteusz Myrda, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Na pierwszej trasie Dolnośląskich Kolei Aglomeracyjnych we Wrocławiu są między innymi przystanki Swojczyce czy Wojnów zlokalizowane przy wielkich, nowych i nadal rozbudowujących się osiedlach mieszkaniowych. Dojazd z Wojnowa czy Swojczyc do Sołtysowic czy Nadodrza to zaledwie kilkanaście minut w pociągu. Ta sama droga komunikacją miejską zajmie prawie godzinę, a własnym samochodem pół godziny poza szczytem i dwa lub trzy razy dłużej w godzinach szczytu. Nawet mieszkanie w Jelczu-Laskowicach nie będzie stanowiło problemu, bo dojazd ze stacji końcowej na tej linii to mniej niż 40 minut. To czas konkurencyjny nawet wobec wielu lokalizacji jeszcze w granicach miasta Wrocławia.

Jednak pierwsza linia DKA to nie jedyna możliwość. Wybranie linii trzebnickiej lub oleśnickiej to także dobry pomysł na wygodny dojazd na uczelnię. Do Trzebnicy kursuje od 8 w niedzielę do 16 pociągów w dni robocze. Do Oleśnicy od 18 w niedziele do 26 w dni robocze. Obie linie zbiegają się na stacji Psie Pole odjeżdża stąd ponad 40 pociągów docierających w 5 minut do Sołtysowic, w 10 – do Nadodrza i w 20 – do dworca głównego. Wynik nie do pobicia ani komunikacją miejską, ani własnym samochodem.

W odległości kwadransa spacerkiem od dworca Wrocław Psie Pole znajdują się dwa duże osiedla mieszkaniowe. Warto tu poszukać miejsca do zamieszkania, bo wynajem potrafi być nawet o połowę tańszy od ofert w centrum. Dodatkowo mamy tu blisko duże tereny zielone i ścieżki spacerowe nad Widawą. Jeśli lepiej czujecie się w mniejszych miejscowościach, to warto pomyśleć o Oleśnicy lub Trzebnicy, skąd dojazd to niecałe trzy kwadranse. Szczególnie to drugie miasto jest warte uwagi. Pięknie odnowiona dawna dzielnica uzdrowiskowa w Trzebnicy łączy się z położonym na wzgórzach Lasem Bukowym. To świetne miejsce na spacery, bieganie czy jazdę na rowerze.

Studenci w pociągu