Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia

Koncert „Do Niebios” i wystawa „Śladami św. Teresy z Avili”

Konsul Honorowy Hiszpanii we Wrocławiu, Jesús García-Nieto Moreno wraz z Instytutem Filologii Romańskiej zapraszają do Oratorium Marianum (gmach główny UWr) 5 czerwca 2019 r. o godz. 16.00 na otwarcie wystawy "Śladami św. Teresy z Avili". Wystawa przedstawi miejscowości związane z życiem i działalnością tej hiszpańskiej mistyczki.

Inaugurację uświetni koncert hiszpańskiej muzyki dawnej pt. „Do niebios” w wykonaniu Juliety González-Springer (sopran, kastaniety), Marka Toporowskiego (pozytyw i szpinet) oraz Marka Skrukwy (viola da gamba), w programie m.in. „Cántigas de Santa María” króla Alfonsa X Mądrego, utwory z „Llibre Vermell de Montserrat” i „Cancionero de Palacio” oraz kompozycje Francisca Correa de Arauxo, José de Torres, Sebastiána Durón i Juana Hidalgo de Polanco. Utworom muzycznym towarzyszyć będą deklamacje poezji św. Teresy.

Święta Teresa z Avili (1515-1582), zwana także Teresą Wielką, była mistyczką i reformatorką zakonu karmelitów, kobietą o niezwykłej sile ducha i determinacji w działaniu, czemu dała świadectwo w autobiograficznej „Księdze życia”. Z jej książek i zachowanej korespondencji emanuje pasjonująca i niezależna osobowość świetnej pisarki, która nie ukrywa, że pisanie sprawia jej wielką radość. Simone de Beauvoir w „Drugiej płci” (1949) napisała o niej, że była jedną z niewielu kobiet w dziejach, którym udało się żyć takim życiem, jakim chciały. Warto pamiętać, że lektura „Księgi życia” św. Teresy wywarła wielki wpływ na życie Edith Stein (1891-1942), filozofki i karmelitanki, jednej z najwybitniejszych absolwentek w historii UWr – św. Teresy Benedykty od Krzyża, Patronki Europy.

Wystawę „Śladami św. Teresy z Avili” będzie można oglądać w Oratorium Marianum do 26 czerwca 2019 r. Wstęp na wystawę i koncert wolny.

Dodane przez: Agata Kreska

30 maja 2019

ostatnia modyfikacja: 6 Cze 2019