ziemia

Konopne eksperymenty w ogrodzie botanicznym

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymał do testowania metr sześcienny kompostu z konopi siewnych, nazywanych również konopiami włóknistymi.

Eksperyment pracowników Ogrodu Botanicznego polega na testowaniu kondycji tych samych roślin posianych na ziemi z kompostem oraz na tej bez niego – i badaniu różnic pomiędzy wyhodowanymi okazami. Na pierwszy ogień poszły rośliny nasienne i byliny, takie jak bratki, prymule i jaskry. Sprawdzone zostaną w ten sposób właściwości konopi jako środka służącego poprawie struktury gleby.

– Na kondycję roślin wpływ ma wiele czynników, więc na rzeczywisty wynik naszego eksperymentu trzeba poczekać kilka sezonów – mówi Jolanta Kochanowska, główny specjalista w Ogrodzie Botanicznym. – Dodatkowym celem naszych działań jest poprawa opinii o tej bardzo pożytecznej roślinie. Wykorzystuje się ją w wielu branżach: budowniczej, papierniczej czy włókienniczej. Ponadto posiada ona właściwości prozdrowotne, ma ładny zapach, produkuje się z niej olejki eteryczne. Jako że jest bardzo ładną rośliną, osiągającą nawet pięć metrów wysokości, może też pełnić funkcję dekoracyjną.

Kompost z konopi siewnej dołączył do grona nawozów naturalnych stosowanych i testowanych w Ogrodzie Botanicznym. Są wśród nich kompost z dyni czy obornik koński, a nawet – dzięki współpracy z wrocławskim Zoo – pochodzący od słoni. Jeśli eksperyment się powiedzie i konopie siewne sprawdzą się w roli nawozu, Ogród Botaniczny nie wyklucza wykorzystywania go w tym charakterze w następnych latach.

Ten artykuł jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.