Strona używa plików cookies więcej

Doktoranci / Nauka / Pracownicy / Studenci / Wydarzenia

Krakowskie kolekcje marmurów antycznych

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na wykład towarzyszący wystawie „Pod znakiem Wenus. Rzeźba i relief starożytnej Grecji i Rzymu”, który wygłosi dr Dorota Gorzelany-Nowak – archeolog śródziemnomorski i kustosz dyplomowany w Muzeum Książąt Czartoryskich (Muzeum Narodowe w Krakowie) w dniu 25.10.2018 r. o godz. 12.00 w Oratorium Marianum.

„W XIX wieku w posiadaniu krakowskich kolekcjonerów znalazły się dwie znaczące grupy marmurowych rzeźb rzymskich. Pierwszy zespół zabytków kupili w Rzymie Zofia i Artur Potoccy w 1830 roku. Trafił on do Pałacu pod Baranami, zaś pod koniec wieku wyeksponowano go w pałacu rodziny w Krzeszowicach pod Krakowem. Obejmował kilkadziesiąt rzeźb i płaskorzeźb, w większości wprawdzie fragmentarycznie zachowanych, lecz stanowiących reprezentatywne przykłady plastyki dekoracyjnej z całego okresu Cesarstwa rzymskiego. Kolejna grupa marmurów nabyta została w 1891 roku przez księcia Władysława Czartoryskiego do tworzonej przez niego kolekcji muzealnej. Skala zakupu była mniejsza, lecz rzeźby proporcjonalnie uzupełniły jego zróżnicowane zbiory obejmujące sztukę od okresu starożytności po XIX wiek. W 1940 roku obie kolekcje połączyły wydarzenia II wojny światowej. W kontekście ekspozycyjnym w Muzeum Książąt Czartoryskich uzupełniają się i stanowią znakomity materiał badawczy w zakresie rzeźby rzymskiej i kopii nowożytnych.”

dr Dorota Gorzelany-Nowak

Po wykładzie odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie, na której będzie można zobaczyć m.in. marmurową rzeźbę Wenus z I w. n.e. (z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Książąt Czartoryskich).

Wstęp wolny!

Zapraszamy!

Dodane przez: Urszula Bończuk-Dawidziuk

22 Paź 2018

ostatnia modyfikacja: 30 Paź 2018