Nauka / Studenci / Wydarzenia

Krótki przewodnik po budowie Ziemi

Ziemia zwana jest błękitną planetą. Faktycznie, widziana z kosmosu jawi się jako biało-zielona, połyskująca kula. Jednak z bliska Ziemia pokazuje swoje nieco inne oblicze – na lądach występują zarówno równiny pokryte bujną roślinnością jak i głębokie doliny, w których znajdziemy tylko sól. Dna oceanów są jeszcze ciekawsze, gdyż kryją w sobie góry wyższe niż Mount Everest oraz wulkany ciągnące się na długości tysięcy kilometrów. Ale Ziemia to nie tylko skorupa na której żyjemy – to również płaszcz (największa struktura wchodząca w skład Ziemi) i jądro, które choć głęboko, codziennie chroni nas przed zagładą.

O tym jak zbudowana jest nasza planeta, dlaczego jest bardziej zielona niż niebieska i ile kontynentów będzie na niej w najbliższej przyszłości opowie dr hab. Magdalena Matusiak-Małek z Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykład dobędzie się 23.10.2021 o godzinie 10:00 w formie hybrydowej – w Sali 503, Instytutu Nauk Geologicznych UWr, Pl. M. Borna 9 oraz w aplikacji Teams.

Dodane przez: Agata Mitek

13 paź 2021