Nauka / Studenci / Wydarzenia

Kryminalistyka na wirtualnej sali zbrodni (zdjęcia)

Jak pewnie już wiecie na kierunkach eksperymentalnych naszego Uniwersytetu mimo pandemii udało się przeprowadzić w formie stacjonarnej laboratoria dla studentów. Oczywiście przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności! Jesteśmy bardzo z tego dumni! Ale to nie wszystko, bo otóż w ten weekend (15-16 maja 2021 r.)  również Wydział Prawa Administracji i Ekonomii z zachowaniem reżimu sanitarnego przeprowadził zajęcia stacjonarne i to zupełnie wyjątkowe, bo z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości VR Virtual Reality!  Kryminalistyka na wirtualnej sali zbrodni to 10 godzinny przedmiot realizowany w formie ćwiczeń skierowany do studentów pierwszego roku niestacjonarnych studiów kryminologii prawniczej II stopnia.

Prowadzący przedmiot Kryminalistyka na wirtualnej sali zbrodni to pracownicy naukowo-dydaktyczni Katedry Kryminalistyki WPAiE UWr: Dr Rafał Cieśla, Dr Sylwia Skubisz-Ślusarczyk, Dr Iwona Zieniewicz.

Zajęcia  z Wirtualnej Rzeczywistości odbyły się przy bezcennej współpracy z Centrum Technologii Wirtualnej Rzeczywistości WPAE UWr, której przedstawicielami są: prof. Tomasz Kalisz, Damian Mroczyński, Karol Grainert oraz pracowników Sekcji Pomocy Technicznej i Cyfryzacji WPAiE UWr (Karol Greinert, Remigiusz Wodnik, Damian Domański, Bartosz Palewicz, Tymoteusz Jędrysek i Łukasz Kacprzyński).

W trakcie pierwszych stacjonarnych zajęć w ostatnią sobotę i niedzielę studenci odbyli sesje treningowe Virtual Reality, tzn. uczyli się poruszania się w wirtualnej rzeczywistości, a konkretnie prawidłowego poruszania się po miejscu oględzin, wykorzystywali wyposażenie walizki oględzinowej, oczywiście przy uwzględnieniu merytorycznej wiedzy kryminalistyczno – procesowej. Na kolejnych, czerwcowych zajęciach nasi studenci ponownie wejdą na wirtualne miejsce zdarzenia i w oparciu o podane informacje, co wiadomo w sprawie, podejmą czynności oględzinowe. Aplikacja VR daje możliwość wyboru scenariusza zdarzenia (samobójstwo, zabójstwo), wtedy na miejscu oględzin pojawiają się różne ślady, na podstawie których możliwe jest wnioskowanie o okolicznościach sprawy.

Przedmiot kończy się zaliczeniem, którego podstawą jest ocena prawidłowego wykonania ćwiczenia w oparciu o rzetelną wiedzę z zakresu kryminalistyki.

Dzięki technologii Virtual Reality (VR) studenci mogą praktycznie wykorzystać i przetestować swoją wiedzę z zakresu kryminalistyki, przenosząc się na miejsce oględzin i dokonując na nim wymaganych czynności kryminalistyczno-procesowych. W trakcie przeprowadzania czynności na miejscu zdarzenia studenci mają do dyspozycji walizkę oględzinową, którą wykorzystują do poszukiwania i zabezpieczania śladów. Po wykonaniu ćwiczenia, na podstawie zebranego materiału dowodowego i w oparciu o informacje na temat wyników badań kryminalistycznych oraz innych czynności procesowych podjętych w danej sprawie, zadaniem studentów jest sformułowanie wersji dotyczącej charakteru zdarzenia, czyli co się na nim wydarzyło.

Przypominamy także, że już 1 czerwca rozpoczyna się rekrutacja zarówno na kryminologię prawniczą (studia II stopnia niestacjonarne) oraz na kryminologię (I stopnia niestacjonarne), a także na inne kierunki na UWr. Wszystkie znajdziecie tutaj.

Dodane przez: Agata Sałamaj

18 maja 2021