Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia

Kulturnatywa

W dniach 16-18 czerwca jak co roku świętowaliśmy urodziny wrocławskiego kulturoznawstwa. Data nie jest przypadkowa, ponieważ to w czerwcu w 1972 roku prof. Stanisław Pietraszko otrzymał zgodę na utworzenie na Uniwersytecie Wrocławskim pierwszych w Polsce studiów kulturoznawczych - pisze dr Jacek Małczyński z Instytutu Kulturoznawstwa UWr.

W tym roku Kulturnatywa odbywała się w trybie hybrydowym. Pierwszego dnia na Facebooku zaprezentowano prace powstałe na specjalności Performatyka kultury pod opieką dr Magdaleny Zamorskiej. Studentki i studentki drugiego roku uczestniczący w kursie Performans i intermedia poszukiwali odpowiedzi na pytanie o to, jak działają sztuki medialne i jak media tworzą, przekształcają i rejestrują nasze światy codzienne. W tym cyklu Kajetan Radomski próbował pokazać świat z perspektywy psa, Agata Bernatowicz, Magdalena Ciosek i Kaja Kędzioł mierzyły się z tematem tabu w sferze publicznej, Agnieszka Michoń i Mikołaj Sobieszczański poszukiwali Tamary w świecie gier komputerowych, Marta Dubiel i Magdalena Bundz na podstawie analizy cyfrowych archiwów stworzyły algorytm uczuć, Ewelina Jatczak i Gabriela Piasecka zbadały, jak Instagram kreuje naturalną urodę, Hanna Ciągło i Agata Oleksy zwróciły uwagę na problem kultury gwałtu i niechcianego dotyku, a Zuzanna Kozak i Ewa Motała podjęły kwestię przemocy domowej w czasach pandemii. W drugim cyklu studenci i studentki kursu Skuteczność sztuki na trzecim roku zaprezentowali projekty, dla których punktem wyjścia były dyskusje wokół dalszych losów Osobowickich Pól Irygacyjnych i przyszłości zasobów wodnych. Klaudia Gołębiowska, Wiktoria Otachel i Joanna Wąsik, aby pokazać rolę, jaką woda odgrywa w przyrodzie, stworzyły efemeryczne, malowane wodą rysunki, Natalia Korczyńska i Karolina Wiśniewska poruszyły w swych pracach problem konsumpcjonizmu i związanego z nim eksploatowania zasobów wody, a Szymon Jasiak, Julia Kuźnia, Aleksandra Wędzik i Magdalena Żabska, zainspirowani balladą Adama Mickiewicza „Świteź” w przestrzeni gry stworzyli bajkową utopię. Ostatnim wydarzeniem online był pokaz projektu dyplomowego KULTUROZNAWSTWO DIY. Jego autor, Karol Bijata, zaprosił do współpracy studentów, studentki i pracowników Instytutu Kulturoznawstwa i wykorzystując metodę „performance-as-research”, szukał odpowiedzi na pytanie o to, jak rozumiemy kulturę.

Korzystając z możliwości spotkań na żywo, w tegorocznym programie Kulturnatywy znalazły się również dwie dyskusje na naszym patio. Podczas pierwszej z nich dr Piotr Jakub Fereński, prof. Leszek Koczanowicz i mgr Joanna Panciuchin, redaktorzy książki „Intepreting Globalization. Cultural Perspectives on the Globalized World”, rozmawiali z jej autorami i autorkami: dr hab. Magdaleną Barbaruk, dr hab. Rafałem Nahirnym i prof. Adamem Nobisem. Na finał zaprosiliśmy na patio naszą absolwentkę, poetkę Agnieszkę Wolny-Hamkało, z którą o jej nowym tomiku „Raster Lichtensteina” rozmawiała nasza studentka i poetka Alicja Regiewicz oraz nasz absolwent, poeta Kamil Kawalec. Podczas tego spotkania nie mogło zabraknąć pytania o to, czy kulturoznawstwo kształci poetów. W przyszłym roku Kulturnatywa powraca w jubileuszowej odsłonie, bowiem Instytut Kulturoznawstwa będzie świętować 50-lecie swojego istnienia!

Wybrane prace prezentowane w ramach tegorocznej Kulturnatywy:

Kajetan Radomski: DZIEŃ DOBRY

Agata Bernatowicz, Magdalena Ciosek, Kaja Kędzioł: CHLEB BOWSZEDNI

Agnieszka Michoń, Mikołaj Sobieszczański: W POSZUKIWANIU TAMARY

Ewelina Jatczak, Gabriela Piasecka: EVERIELLA_

Szymon Jasiak, Julia Kuźnia, Aleksandra Wędzik, Magdalena Żabska: ŚWITEŹ

Dodane przez: Agata Kreska

22 cze 2021

ostatnia modyfikacja: 22 cze 2021