Laetare Silesia. Muzyka z wrocławskiego traktatu menzuralnego z początku XV w.

Tractatus de musica mensurabili, czyli tzw. „wrocławski traktat menzuralny”, to jedno z najważniejszych środkowoeuropejskich źródeł na temat teorii muzyki. Anonimowy traktat spisany został prawdopodobnie w pierwszej połowie XV w. i przechowywany jest obecnie w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Jego autor, przy okazji opisywania kolejnych zagadnień dotyczących dawnego systemu rytmicznego, wymienia przykłady kilkudziesięciu utworów, znanych ówczesnym muzykom. Zidentyfikowane przez muzykologów kompozycje pochodzą nie tylko ze źródeł lokalnych, ale właściwie z całej Europy, m.in. Francji, Czech i Niemiec. Program koncertu prezentuje więc mozaikę wpływów muzycznych, które mieszały się na terenie średniowiecznego Śląska – znajdą się w nim kompozycje wspomniane przez autora traktatu oraz pochodzące ze źródeł wrocławskich.

Koncert zagra Ensemble Vox Imaginaria w składzie: Julieta González-Springer – śpiew, kierownictwo artystyczne; Marzena Łykowska, Piotr Gałek, Jacek Springer – śpiew
Ryszard Lubieniecki – portatyw, konsultacja muzykologiczna. Julieta Gonzalez Springer i Ryszard Lubieniecki są doktorantami w Instytucie Muzykologii UWr.

Koncert odbędzie się 28 listopada 2021 r. o godz. 17.00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskiej Opatrzności Bożej we Wrocławiu, przy ul. Kazimierza Wielkiego 29.

Wstęp wolny

Projekt realizowany jest w ramach stypendium artystycznego przyznanego Juliecie-González-Springer przez Prezydenta Miasta Wrocławia.

Ensemble Vox Imaginaria

Trzon zespołu Vox Imaginaria tworzą Julieta Gonzalez-Springer i Ryszard Lubieniecki – wykonawcy specjalizujący się w muzyce średniowiecznej. Współpracę rozpoczęli na początku 2019 r., poszukując kompozycji możliwych do wykonania w składzie ograniczonym wyłącznie do głosu i portatywu. W repertuarze mają muzykę z niemalże wszystkich regionów średniowiecznej Europy: od Półwyspu Iberyjskiego aż po historyczny Śląsk. Obecnie oboje są doktorantami w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Członkowie zespołu Vox Imaginaria kształcili się u wybitnych wykonawców muzyki dawnej (m.in. Marcela Pérèsa, Katariny Livljanić, Laurence Brisset, Benjamina Bagby’ego i Coriny Marti) oraz brali udział projektach (Formations proffessionelles) organizowanych przez Fundację Royaumont. Na terenie Dolnego Śląska współpracują z różnymi instytucjami (m.in. fundacjami Sztukupuku, Macondo oraz Instytutem Filologii Romańskiej UWr), rozpowszechniając wiedzę o muzyce średniowiecznej w formie koncertów i warsztatów. Do współpracy nad najnowszymi projektami zapraszają wrocławskich muzyków, co pozwala jeszcze bardziej rozwinąć repertuar zespołu.

-koncert Laetare Silesia
fot. mat. organizatora