Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia

Młode Talenty 2020 – laureatki z UWr

Wyłoniliśmy dwie laureatki z UWr do finału tegorocznych Młodych Talentów! Kasia Sidorczuk, doktorantka na Wydziale Biotechnologii, będzie rywalizować ze studentami z innych uczelni w kategorii sukces naukowy, natomiast Natalia Widawska, studentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii, w kategorii sukces sportowy. 20 października w Hotelu Haston odbędzie się finał Konkursu. Wtedy dowiemy się, czy któraś z dziewczyn zdobędzie główną nagrodę.

Konkurs „Młode Talenty” odbywa się każdego roku. Przedsięwzięcie to organizowane przez Dolnośląski Klub Kapitału pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Wojewody Dolnośląski Klub Kapitału ma na celu promowanie i nagradzanie studentów oraz młodych pracowników nauki, którzy odnieśli znaczący sukces naukowy, w działalności innowacyjnej, artystyczny, społeczny, sportowy oraz jako młodzi przedsiębiorcy.
Rozdanie nagród w konkursie „Młode Talenty” jest połączone z uroczystą Galą, nagrodą jest piękna statuetka autorstwa wrocławskiego artysty-rzeźbiarza Jarosława Nowaka oraz nagrody pieniężne. W tym roku uroczysta Gala nie odbędzie się, nagrody zostaną wręczone zwycięzcom 20 października w Hotelu Haston w odstępach czasowych.

W tym roku do konkursu zgłosiło się kilkanaścioro studentów z UWr, rektor wyłonił dwie studentki, które będą walczyły w finale:

Katarzyna Sidorczuk

Doktorantka pierwszego roku studiów doktoranckich na Wydziale Biotechnologii. Studiowała biotechnologię na studiach I i II stopnia, a jej praca licencjacka dotycząca importu białek do fotosyntezujących organelli (chromatoforów) ameby P. chromatophora ze względu na bardzo wysoki poziom merotoryczny została opublikowana w jednym z najstarszych polskich czasopism przyrodniczych KOSMOS.

Podczas studiów magisterskich Kasia kontynuowała projekt o imporcie białek do chromatoforów Paulinella, który obecnie jest na etapie publikowania. Za swoje ponadprzeciętne osiągnięcia naukowe została wyróżniona w roku akademickim 2018/2019 Stypendium Ministra, a po ukończeniu studiów otrzymała nagrodę „Najlepszy Dyplom Roku” przyznawaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Należy również podkreślić, że podczas studiów magisterskich otrzymała z Narodowego Centrum Nauki finansowanie własnego projektu pt. „Modelowanie i ewolucja sekwencji kierujących do organelli pochodzenia endosymbiotycznego, który wykonuje podczas studiów doktoranckich.

Poza prowadzeniem własnych badań naukowych już na etapie studiów magisterskich Kasia zaangażowała się aktywnie w projekt utworzenia kompleksowej plastydowej bazy danych finansowany przez Narodowe Centrum Nauki. Ponadto, w ramach programu Erasmus + odbyła staż w Zakładzie Diagnostyki Molekularnej Austriackieg Instytutu Technologicznego w Wiedniu, rozpoczynając współpracę nad stworzeniem oprogramowania do analizy macierzy peptydowych wykorzystywanych m.in. do poszukiwania nowych biomarkerów nowotworowych – projekt wciąż kontynuuje. Kasia współpracuje również z Wydziałem Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, gdzie odbyła dwa staże i obecnie opracowuje algorytm do przewidywania peptydów antydrobnoustrojowych będących alternatywą dla antybiotyków. Nawiązała również współpracę z Katedrą Biochemii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, gdzie analizuje dane genomowe i RNA-Seq szczepów Escherichia coli.

Jest autorką dwunastu doniesień na międzynarodowych konferencjach naukowych. Na International Biotech Innovation Days w Senftenbergu otrzymała II nagrodę za najlepszą prezentację w formie plakatu. Współorganizowała konferencje Wrocław Biofilm Symposium w roku 2017, Why R? w 2018 i 2019 a także IV Noc Laboratoriów na Wydziale Biotechnologii UWr w 2018 roku.

 

Natalia Widawska

Jej przygoda z lekkoatletyką rozpoczęła się w 2014 roku. 3 lata temu weszła w skład reprezentacji narodowej i godnie reprezentuje Polskę podczas Mistrzostw Świata i Europy. Zawodniczka KS AZS AWF Wrocław.

Rok 2017 był przełomowy w jej karierze. Rekord życiowy na dystansie 400 metrów o prawie 2 sekundy dał jej powołanie na imprezę międzynarodową – Mistrzostwa Europy Juniorów. Wraz z koleżankami zdobyli tam IV miejsce w sztafecie 4×400 metrów.

Ciężka praca zaowocowała brązowym medalem Mistrzostw Polski w sztafecie 4×100 metrów oraz indywidualnym tytułem vice-mistrzyni Polski Juniorów na dystansie 400 metrów. Sezon zakończyła, zdobywając X miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów w Tampere.

„Zawsze pragnęłam pokazać, a zarazem udowodnić wszystkim, że da się połączyć naukę ze sportem na najwyższym poziomie. Ciężka praca dała efekty” – mówi Natalia. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski ukończyła, zdobywając III miejsce na dystansie 400 metrów oraz II miejsce w sztafecie 4×400 metrów. Bardzo dobre wyniki dały jej kwalifikację do sztafety 4×400 metrów na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Gavle. Spełniła swoje marzenia, bo wróciła stamtąd jako Mistrzyni Europy w sztafecie 4×400 metrów, co jest dotychczas największym osiągnięciem. Wysokie wyniki sportowe, liczne wyjazdy na zgrupowania kadrowe nie przeszkodziły jej w uzyskaniu wysokiej średniej na wymagającym kierunku studiów, jakim jest prawo na Uniwersytecie Wrocławskim.

Serdecznie gratulujemy i trzymamy mocno kciuki za finał!

Dodane przez: Agata Sałamaj

12 Paź 2020

ostatnia modyfikacja: 13 Paź 2020