Ludzie / Wydarzenia

Łukasz Opaliński z nagrodą Prezesa Rady Ministrów

Dr hab. Łukasz Opaliński z Wydziału Biotechnologii jako jeden z 10 polskich naukowców otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wysoko ocenione osiągnięcia naukowe będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego. Serdecznie gratulujemy!

Wyróżnienie przyznane zostało za badania na temat potranslacyjnych mechanizmów transportu i sortowania białek w komórkach eukariotycznych. Jej celem było poznanie molekularnych mechanizmów transportu białek w komórkach eukariotycznych oraz ich wykorzystania w biotechnologii, co ma kluczowe znaczenie dla utrzymania homeostazy komórki. Wyniki badań wzbogaciły wiedzę o biogenezie i funkcjonowaniu mitochondriów oraz ich integracji z innymi strukturami komórkowymi.

– Szczególnie w obecnych czasach trudno nam sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez przesyłek kurierskich. W komórkach ludzkich rolę białek można porównać do listów i paczek, a moje badania do sprawdzania mechanizmów, na których opiera się praca kuriera. Jest to zagadnienie istotne zwłaszcza dla badaczy, farmaceutów i lekarzy, a w przyszłości może wspomóc m.in. pracę nad znalezieniem leku na raka – mówi Łukasz Opaliński.

O tym, co było jego podstawowym materiałem badawczym, nasz laureat opowiada w filmiku:

Dr hab. Łukasz Opaliński jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie w Groningen w Holandii. Staż podoktorski odbył na Uniwersytecie we Fryburgu w Niemczech. W 2015 roku powrócił do Zakładu Inżynierii Białka na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. W swoich badaniach koncentruje się na komórkowych mechanizmach transportu białek. Jest autorem 29 publikacji w czołowych czasopismach z listy filadelfijskiej (EMBO Journal, PNAS, EMBO Reports, Molecular Cell, Nature Communications, Scientific Reports), cytowanych łącznie ponad 550 razy. Uzyskał stypendium Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej, grant FUGA z Narodowego Centrum Nauki, prestiżowy grant First TEAM Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, grant Sonata Bis z Narodowego Centrum Nauki oraz Stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych młodych naukowców.

Dodane przez: Aleksandra Draus

13 Paź 2020