Mapa Roku 2021 w konkursie Journal of Maps

Mamy przyjemność poinformować o sukcesie w Zakładzie Geomorfologii Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego na polu kartograficzno-geomorfologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego! Mapa „Landform modifications within an intramontane urban landscape due to industrial activity Wałbrzych SW Poland”, której autorami są mgr Kacper Jancewicz, dr Andrzej Traczyk i prof. dr hab. Piotr Migoń została wybrana Mapą Roku 2021 w dorocznym konkursie czasopisma Journal of Maps (wyd. Taylor & Francis).

Mapa została opublikowana w tomie tematycznym Journal of Maps pt. Geomorphological Mapping in Urban Areas, poświęconym różnym aspektom kartowania geomorfologicznego obszarów miejskich. Celem opracowania mapy było kompleksowe kartograficzne przedstawienie tych antropogenicznych form terenu na obszarze miasta Wałbrzych, których geneza wiąże się z lokalnym rozwojem przemysłu górniczego (głównie wydobycia węgla kamiennego, które miało miejsce od połowy XVIII do lat 90. XX wieku) i powiązanego z nim transportu kolejowego. Mapę zaprojektowano w skali 1:20000; na uwagę zasługuje fakt, że została ona w całości zredagowana w środowisku Systemów Informacji Geograficznej z zastosowaniem oprogramowania ArcGIS.

Wyróżnienie w konkursie, który jest organizowany od 2008 roku, jest drugim jakie przyznano autorom z Polski. W 2014 roku tytuł zdobyła mapa The Tatra Mountains during the Last Glacial Maximum – jej autorami są Jerzy Zasadni (Akademia Górniczo-Hutnicza, Kraków) i Piotr Kłapyta (Uniwersytet Jagielloński, Kraków)

O samym wyróżnieniu i jego uzasadnieniu można przeczytać tutaj.

Mapa wraz z komentarzem dostępna jest pod poniższym linkiem w formule open-access.

Pełna notka bibliograficzna:

Jancewicz K., Traczyk A., Migoń P., 2021, Landform modifications within an intramontane urban landscape due to industrial activity, Walbrzych, SW Poland. Journal of Maps, vol. 17 iss. 4 s. 194–201. https://doi.org/10.1080/17445647.2020.1805805

Mapa_Walbrzych_miniatura

Dodane przez: Maria Kozan