Badania / Nauka / Pracownicy / Wydarzenia

Marcin Kadej wśród specjalistów od forensic science

Dr hab. Marcin Kadej z Uniwersytetu Wrocławskiego został zaproszony do udziału w specjalistycznych międzynarodowych warsztatach dipterologicznych pod auspicjami European Association for Forensic Entomology.

Kadej, kierownik Pracowni Biologii i Entomologii Sądowej na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, jest jednym z 12 uczestników warsztatów, specjalistów z zakresu tzw. forensic science, reprezentujących takie dziedziny jak medycyna sądowa, kryminalistyka czy entomologia sądowa. Pozostali eksperci pochodzą z takich krajów jak Białoruś, Indie, Korea Południowa, Niemcy, Polska, RPA, Rumunia, Szwajcaria, Wielka Brytania czy Włochy.

Uczestnicy warsztatów pod opieką specjalistów – prof. dra hab. Krzysztofa Szpili i dra Andrzeja Grzywacza (UMK) – szlifują umiejętności rozpoznawania kluczowych gatunków muchówek, mających znaczenie dla entomologii sądowej. Intensywne ćwiczenia pozwalają na poznanie cech morfologicznych niezbędnych do prawidłowej identyfikacji taksonomicznej na poziomie zarówno postaci młodocianych (larw) oraz postaci dorosłych. Ma to ogromne znaczenie dla dalszego wnioskowania na przykład o post mortem intervallum (PMI).

– Jestem zaszczycony i ogromnie wdzięczny moim kolegom z Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu za zaproszenie mnie do udziału w tym niepowtarzalnym naukowym warsztacie, zwłaszcza, że wydarzenie to cieszy się bardzo dobrą opinią w świecie naukowym – mówi Marcin Kadej. – Wynika to z wysokiego poziomu naukowego wykładowców oraz nienagannej organizacji zajęć, o doskonałej atmosferze nie wspominając. Wartością dodaną jest to, że uczestnicy warsztatów mają tu możliwość pogłębienia wiedzy w zakresie preparacji, zabezpieczania i identyfikacji materiałów, ale także zapoznania się z niepowtarzalną, bogatą kolekcją porównawczą. To naukowe wydarzenie daje mi też doskonałą okazję do wymiany poglądów i doświadczeń oraz do nawiązania współpracy między ośrodkami.

Międzynarodowe warsztaty dipterologiczne pod auspicjami European Association for Forensic Entomology rozpoczęły się 2 września, a zakończą się 6 września. Organizatorami od lat są niezmiennie polscy specjaliści, prof. dr hab. Krzysztof Szpila oraz dr Andrzej Grzywacz, pracownicy naukowi Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu.

Więcej o pracy naukowej Marcina Kadeja dowiecie się z artykułów na naszej stronie, tutaj i tutaj.

Dodane przez: Michał Raińczuk

3 Wrz 2019