Strona używa plików cookies więcej

Studenci / Wydarzenia

Mariusz Szczygieł na Uni Wroc! Zobacz zapis rozmowy.

Mariusz Szczygieł – dziennikarz, reporter, którego książki zostały wydane w 21 językach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Literacką, a w Polsce Nike czytelników. Był gościem Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach programu Visiting Professors  z wykładem: ” W Czechach mieszka moja dusza”. Mariusz Szczygieł spotkał się ze studentami Uniwersytetu Wrocławskiego na zaproszenie Zakładu Bohemistyki Instytutu Filologii Słowiańskiej.

Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Czechofil – autor kilku bestselerowych książek o naszym południowym sąsiedzie. Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX” Odznaczony orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawana przez wszystkich studentów szkół dziennikarskich w Polsce. Jesienią 2018 roku ukazała się jego książka reporterska „Nie ma”, za która otrzymał Nagrodę Nike.

Wykład miał być otwarty – ale z powodu pandemii musieliśmy go przenieść do sieci. Nie ma tego złego – obejrzało go na kanałach społecznościowych Uniwersytetu Wrocławskiego ponad 3 tysiące osób. Na wykładzie – wirtualnie – pojawiły się tłumy! Zobacz zapis spotkania.

Program Visiting Professors to cykl wizyt znanych naukowców, artystów, ludzi biznesu z całego świata realizowany na Uniwersytecie Wrocławskim. Finansowane są one z budżetu miejskiego (fundusz Scientiae Wratislavienses). Goście przyjeżdżają do Wrocławia na zaproszenie Prezydenta Wrocławia, rektorów wrocławskich uczelni i dyrektorów instytutów naukowych, a organizacji wizyt podejmują się uczelnie oraz instytuty. Mariusz Szczygieł przyjeżdża na zaproszenie Zakładu Bohemistyki Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dodane przez: Tomasz Sikora

23 Lis 2020

ostatnia modyfikacja: 10 Gru 2020