Ludzie / Nauka / Wydarzenia

Martyna Dziakowicz z UWr w finale FameLab

FameLab to międzynarodowy konkurs dla naukowców. Zadaniem osób biorących udział w konkursie jest opowiedzenie w ciągu 3 minut o tym, czym zajmują się naukowo. W dodatku muszą to zrobić zrozumiale, przystępnie i interesująco.

Polską edycję FameLab organizuje Centrum Nauki Kopernik. Laureat pierwszego miejsca otrzyma 13 tys. zł, drugiego – 7 tys. zł, trzeciego – 3 tys. zł. Laureat nagrody publiczności – voucher na usługi językowe fundowany przez British Council. Dodatkowo specjalne wyróżnienie przyzna Fundacja Kościuszkowska – będzie to promesa gwarantująca trzymiesięczne stypendium naukowe w USA w wysokości 9 tys. USD.

Przede wszystkim jednak wyłoniony w polskiej edycji zwycięzca wystąpi podczas międzynarodowego finału FameLab International w Cheltenham w Wielkiej Brytanii podczas Cheltenham Science Festival.

Zanim to jednak nastąpi – 18 maja 2019 r. odbędzie się finał krajowy. I podczas niego wystąpi Martyna Dziakowicz, studentka II roku studiów magisterskich na kierunku genetyka i biologia eksperymentalna (WNB) UWr.

Podczas półfinału FameLab, który odbył się 2 marca, wygłosiła wystąpienie pt. „Ukryta prawda, czyli perypetie genomu”, które dotyczyło istnienia w organizmie tzw. DNA śmieciowego. Mówiła o tym, że geny stanowią w naszym ciele zaledwie niecałe 2% naszego genomu, pozostała część to dla naukowców spora zagwozdka. Czy więc są to tylko śmieci? Istnieją pewne dowody na to, że to pejoratywne (śmieciowe) określenie nie jest do końca prawidłowe…

Na co dzień Martyna Dziakowicz w ramach pracy magisterskiej prowadzi badania w Zakładzie Genetyki i Fizjologii Komórki, gdzie zajmuje się mutagenezą przypadkową jednego z czynników transkrypcyjnych drożdży Saccharomyces cerevisiae. Kiedy odpoczywa nieco od drożdży, realizuje swój hurraoptymizm w dziedzinie popularyzacji nauki w Akademickim Radiu LUZ, w którym właśnie rozpoczęła swoją studencką przygodę. Uwielbia teatr i emocje, jakie rodzi on na scenie, dlatego w wolnym czasie podziwia działania aktorskie na każdej scenie teatralnej. Mówi o sobie, że jest kobietą renesansu – zafascynowaną i nauką, i sztuką.

Czekamy więc niecierpliwie na finał FameLab i trzymamy kciuki!

Martyna Dziakowicz

Dodane przez: Agata Kreska