Masz genialny pomysł – nie czekaj. Czekają tysiące euro.

Szukamy genialnych pomysłów, które zmienią świat. Uniwersytet Wrocławski jest polskim partnerem międzynarodowego projektu Falling Walls Lab. We Wrocławiu 29.09 odbędą się regionalne eliminacje, które wskażą, kto będzie reprezentował Polskę, Ukrainę, Białoruś czy Czechy w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów świata. Masz tylko10 dni, by się zgłosić!

Jak chronić statki kosmiczne przed mikrometeorytami, jak poprzez aplikację identyfikować w laboratoriach antyciała, jak chłodzić pomieszczenia nawet o 10C nie korzystając z dużej ilości energii? – między innymi takie pomysły mieli uczestnicy Falling Walls Lab w ubiegłych latach. W ubiegłym roku światowy finał wygrał prosty i genialny pomysł – niewielkie urządzenie biomedyczne składające się z paska i czytnika. Kilka kropli krwi (uzyskanych z nakłucia pięty) jest nanoszonych na pasek, który jest umieszczany w czytniku. Poziom biomarkerów jest mierzony w ciągu 10 minut. 10 minut po urodzeniu dokładnie wiadomo czy niemowlak jest całkowicie zdrowy.

„Padające mury – Falling Walls” to jasne nawiązanie do Muru Berlińskiego, który trzeba było rozbić, by połączyć Niemcy. W nawiązaniu do tamtego historycznego wydarzenia, co roku w listopadzie Berlin poszukuje młodych ludzi, którzy mają niezwykły, rewolucyjny pomysł. Pomysł, który mógłby zmienić losy świata czy ludzkości. Do zdobycia oprócz wielotysięcznych nagród finansowych także warsztaty naukowe a przede wszystkim szansa, by stanąć przed międzynarodowymi aniołami biznesu. To oni – jak już wielokrotnie okazało się w przeszłości – biorą na siebie finansowanie pomysłu. Często zresztą finansowanych jest kilkanaście a nawet kilkadziesiąt pomysłów – bo zdaniem inwestorów nie tylko zwycięzców warto wspomóc, ale również w gronie finalistów pojawiły się wynalazki czy koncepcje, które warto wdrożyć.

Zasady są proste i trudne jednocześnie. Masz trzy minuty, by po angielsku przedstawić swój pomysł. Tylko trzy minuty. Aż trzy minuty.

Najpierw eliminacje regionalne, a potem finał w Berlinie. Eliminacje dla Europy Środkowo-Wschodniej organizowane są we Wrocławiu na Uniwersytecie Wrocławskim. Pozostało niewiele czasu na zgłoszenie – bo organizatorzy wrocławskich eliminacji czekają na aplikacje do 15. września.

– Eliminacje organizujemy na Uniwersytecie Wrocławskim, choć to jest konkurs dla młodych ludzi z całej Polski, a nawet z krajów ościennych. Chodzi o połączenie badaczy, innowatorów pionierów z inwestorami, ludźmi, którzy dadzą pieniądze by te pomysły zrealizować – opowiada David Blaschke, fizyk z Uniwersytetu Wrocławskiego, organizator regionalnych eliminacji.

Co więcej nie trzeba nawet być naukowcem czy studentem. Liczy się niebanalny pomysł i umiejętność przedstawienia go w klarowny sposób po angielsku przed miedzynarodowym jury – najpierw we Wrocławiu – a najlepsi potem w Berlinie. We Wrocławiu pomysły bedą oceniać polscy naukowcy – w Berlinie międzynarodowi przedsiębiorcy, badacze, laureaci Nagrody Nobla.

– Ja reprezentowałem Europę Środkowo-Wschodnią w 2017 roku. To jest niezwykłe przeżycie, ale też szansa. Nie wygrałem, ale poznałem ludzi, z którymi jestem w kontakcie, z którymi współpracujemy. Spotkałem np. Williama Phillipsa, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za rozwój metod chłodzenia i pułapkowania atomów laserem. Mam poczucie, że nawet jeśli mój pomysł nie zburzył ścian, to zburzył ściany dla mnie. Jeśli będę chciał mogę współpracować i współpracuję z ludźmi z całego świata – mówi dr Jakub Jankowski fizyk-teoretyk z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Blaschke dodaje, że faktycznie wieloletnie badania losów uczestników programu pokazują, że finałowe warsztaty w Berlinie są trochę jak giełda wielkich pomysłów i idei.

– Dziś w świecie nauki i biznesu jest jedna wspólna wartość – talent do innowacji. Nic dziwnego, że największe firmy świata wysyłają na Falling Walls Lab swoich headhunterów by wyłowić ludzi najbardziej utalentowanych, pomysłowych. Nawet, jeśli nie po to, by zrealizować ich pomysł – to, by ściągnąć ich do siebie do pracy. Ale często dzieje się i tak, że firmy decydują się na realizację proponowanych pomysłów. Nierzadko w prezentowane idee, potem inwestowane są grube miliony euro.

Co zrobić, by się zgłosić – złożyć aplikację tu: https://falling-walls.com/lab/apply/wroclaw/
lub przejrzeć szczegóły tutaj: http://fwl.uni.wroc.pl/contact.html

Regionalne przesłuchania odbędą się 29.09, zgłoszenia są przyjmowane do 15.09.

Dodane przez: Tomasz Sikora

5 wrz. 2021