Strona używa plików cookies więcej

Ludzie / Nauka / Wydarzenia

Mateusz Świetlicki ambasadorem Programu Fulbrighta

Dr Mateusz Świetlicki z Instytutu Filologii Słowiańskiej został ambasadorem Programu Fulbrighta we Wrocławiu i okolicach.

Program Fulbrighta to największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych. Przez wielu uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych programów wymiany na świecie, z reputacją daleko wykraczającą poza środowisko akademickie. Od ponad 70 lat wspiera współpracę na rzecz rozwoju nauki, kultury oraz relacji międzyludzkich i międzyinstytucjonalnych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ponad 160 krajami.

– Zostałem wybrany ambasadorem Programu Fulbrighta w drodze otwartego konkursu spośród ponad 2000 polskich absolwentów – mówi Świetlicki. – Moim zadaniem jest dzielenie się doświadczeniami z pobytu na stypendium w USA, informowanie o aktualnej ofercie stypendialnej oraz udzielanie wskazówek w przygotowaniu aplikacji.

W ramach sprawowania funkcji Świetlicki będzie organizować spotkania informacyjne dla środowiska akademickiego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz innych uczelni wyższych w województwie dolnośląskim i województwach sąsiednich.

Mateusz Świetlicki, amerykanista i ukrainista, jest doktorem nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Współtworzył Centrum Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży na Wydziale Filologicznym. Obecnie pracuje nad projektem poświęconym pamięci w literaturze dziecięcej. Był stypendystą Uniwersytetu Harvarda w USA, Kijowskego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki na Ukrainie, a także Fulbright Slavic Award na University of Illinois w Chicago.

Dodane przez: Michał Raińczuk

31 Sty 2019

ostatnia modyfikacja: 4 Kwi 2019