Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia

Medal dla profesora Burdukiewicza

Profesor Jan Burdukiewicz otrzymał medal Individual Performance Excellence Award w uznaniu zasług dla rozwoju Instytutu Konfucjusza Uniwersytetu Wrocławskiego.

Medal wręczył Tian Xuejun, minister edukacji w Chinach, podczas konferencji w Chengdu (prowincja Syczuan) zorganizowanej na dziesięciolecie powstania Instytutów Konfucjusza. Do Chengdu przyjechało ponad 1500 uczestników ze 150 krajów i regionów. Wydarzenie odbyło się 4 i 5 grudnia pod nazwą „Facilitating the New Development Through Reform and Innovation, Forging a Brighter Future with Concerted Efforts”.

Profesor Jan Burdukiewicz, prorektor ds. współpracy z zagranicą i projektów międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim, jest obecnie Przewodniczącym Rady Instytutu Konfucjusza. Naukowo zajmuje się archeologią, specjalizując się w epoce kamienia. Prowadził badania nad Jedwabnym Szlakiem i ściśle współpracował z naukowcami z Chin. Uczestniczył w konferencjach i seminariach poświęconych Belt and Road Initiative (Inicjatywa Pasa i Drogi), nazywanej Nowym Jedwabnym Szlakiem. Instytut Konfucjusza na Uniwersytecie Wrocławskim rozpoczął swoją działalność w 2008 roku. W czasie kadencji Burdukiewicza placówka zwiększyła liczbę nauczycieli i kursantów, a także przeniosła się do nowej siedziby przy ulicy Krętej.

zdjęcie przedstawia profesora Burdukiewicza podczas wręczania medalu przez ministra Chin
Ceremonia wręczenia medalu profesorowi Burdukiewiczowi /fot. materiały organizatorów
Instytuty Konfucjusza są powoływane przez Hanban, pozarządową organizację chińską, której głównym zadaniem jest przybliżanie języka chińskiego, a także kultury i tradycji Chin. Na świecie działa 548 Instytutów Konfucjusza i prawie 1200 Klas Konfucjańskich. W Polsce funkcjonuje 5 Instytutów: w Krakowie, Opolu, Poznaniu, Wrocławiu i w Gdańsku, a także Klasa Konfucjańska w Warszawie. Instytut Konfucjusza na Uniwersytecie Wrocławskim jest największą i najszybciej rozwijającą się tego typu placówką w Polsce.

Dodane przez: Aleksandra Draus

17 Gru 2018

ostatnia modyfikacja: 3 Sty 2019